Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 24 Haziran seçimleri sonrasında yeni hükümet sistemi içinde oluşturacağı kabine konusunda çalışmaları devam ediyor.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre, şuan İçişleri Bakanlığı görevinde bulunan Süleyman Soylu’nun da görevi değişecek isimler arasında yer aldığı iddia edildi.

Meclis’te ve parti yönetiminde de ‘güçlü bir yapı’ kurmak istediği anlaşılan Erdoğan’ın bu amaçla da mevcut bakanlardan bazılarının parti yönetimi ve Meclis grubu yönetiminde görevlendirileceği düşünülüyor.

Yapılan değerlendirmelerde Başbakan Binali Yıldırım’ın Meclis Başkanı olması halinde, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın grup başkanı yapılacağı, yeni sistemde, yasama odaklı çalışacak Meclis’te ihtisas komisyonlarının daha etkin hale gelecek olması sebebiyle bakanlardan bazılarının da ‘komisyon başkanı’ olacağı değerlendirmesi yapılıyor.

Erdoğan’ın özellikle AK Parti’nin Meclis grup yönetiminde köklü değişikliklere gideceği ve siyasi yönü ağır basan isimleri grup yönetimine taşıyacağı iddia ediliyor.

KABİNEDE ‘SÜRPRİZ’ OLABİLİR

Haberde ayrıca Erdoğan’ın, TBMM’de 295 olan sandalye sayısı nedeniyle, yeni kabinesinde milletvekillerinden kimseye yer vermeyeceği ve 8 Temmuz’da yapılacak yemin töreninin ardından açıklanması beklenen yeni kabinenin ‘sürprizlere’ açık olduğu ifade ediliyor.

‘Cumhurbaşkanlığı kabinesi’ adı altında oluşturulacak yapıda, her bakanlıkta en az iki bakan yardımcısının görevlendirileceği ve tamamen ‘icra odaklı’ çalışacakları belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı yardımcıları da, ‘Kabinenin bir parçası’ gibi çalışacak ve şu anda başbakan yardımcıları bünyesinde toplanan bazı kurumlar Cumhurbaşkanı yardımcılarına bağlanacak.

Erdoğan’ın, kabinesini açıklayıp, Meclis grup yönetimini belirledikten sonra AK Parti’nin Eylül’de yapılacak büyük kongre takvimini de yakın bir zamana çekeceği ve Ağustos ayı içinde yapılması beklenen kongrede, parti yönetiminde değişime gideceği ifade ediliyor.

Güçlü bir MKYK ve MYK yapısı ile Kasım ayından itibaren 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimlerin startının verileceği belirtiliyor.

SOYLU, KURTULMUŞ VE IŞIK GENEL MERKEZE

Erdoğan’ın, kabinesine almayacağı veya milletvekili adayı yapmadığı bazı isimleri de yerel seçimlerde belediye başkanı adayı olarak değerlendireceği belirtiliyor. Mevcut bakanlardan siyasi yönü ağır basan Süleyman Soylu, Numan Kurtulmuş ve Fikri Işık gibi isimlerin de Genel Merkez yönetimine kaydırılacağı yorumları yapılıyor.