İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı özel bir TV programında konuştu.

Soylu, HDP’ye ve Demirtaş’a yönelik sert konuştu.

Soylu, ”Bana kimse Demirtaş ziyaretini izah edemez. HDP diye bir siyasi parti yoktur. PKK’nın bir siyasi kolu vardır.” cümlelerini kurdu.

Soylu, Erdoğan hakkında ise ”Bu ülke ne çektiyse hükümetsizlikten çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan devrimci olarak anılacak” ifadelerini kullandı.

‘HDP DİYE BİR SİYASİ PARTİ YOKTUR”

İçişleri Bakanı, HDP diye bir siyasi partinin olmadığını öne sürerek şunları söyledi:

”Ben sistemi tanımlıyorum. Pazar günü nasıl bir sonuç bekliyor, Cumhur İttfakı’nın üstün bir farkla galip geleceğine inanıyorum, elimizdeki veriler bunu gösteriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ad birinci turda seçileceğine inanıyorum. Türkiye 15 Temmuz’dan geçti. Bir tarafta Kandil’i muhafaza etmek isteyenler, bir tarafta Demirtaş ile iş birliği içerisinde olanlar var. Bir taraftan TİKA’yı, bir taraftan MİT’i hedef alanlar var. Bu tarafta zihin arkasında geçtiğimiz 5-6 yılda büyük bölümünü olumlayan bir tarafta bizim tarafta da bununla mücadele eden öbür taraf ne kaparım hesabını yapıyor. Bizim tarafta Türkiye’yi nasıl bağımsızlaştırırım, zenginleştirip ayak bağından kurtarırım var. Bana kimse Demirtaş ziyaretini izah edemez.

HDP diye bir siyasi parti yoktur. PKK’nın bir siyasi kolu vardır. Bir tekinin, bir tek milletvekilinin kendi adına özgür iradesi söz konusu değildir, olamaz böyle bir şey. Demirtaş ile verilen mesaj PKK’ya verilmiştir.”

CHP’Lİ SEÇMENE ‘HDP’YE OY VERMEYİN ÇAĞRISI

Soylu sözlerine şöyle devam etti:

”Ben siyasetçiyim. Onlar da çıkıp AK Parti seçmenine çağrıda bulunuyor, ben de CHP seçmenine çağrıda bulunuyorum, siyasetçi ve içişleri bakanı olarak.

Terör örgütü şımartılmaz, şımartırsanız önünü alamaz. HDP ile terör arasında doğal kaynak olmadığını kimse söyleyemez. İktidarın karşısında kim varsa Demirel’in hanımını neyle suçladılar. Nazmiye hanım. Ayakkabı davası çıkardılar. Türkiye’de siyaset çok sert çıkar. Biz terörle mücadele ediyoruz. Biz şehir ile dağın arasını kestik. PKK’nın tabanını azalttık. Halkın PKK’ya zoraki açtığı kanalı ortadan kaldırdık.

Benim söylememle HDP baraj altına mı düşecek, ben burada ahlaki bir araştırma yapıyorum. Bu yanlış bir şey bu doğru bir şey değil. Beni her türlü eleştir, Tayyip Erdoğan’ı eleştir ama terör başka bir şey. Biz HDP’ye bu eleştiriyi yeni koymuyoruz ki. ‘Çukur kazanların tarihi’ni yazıyorlar. Şehitlerimiz, gazilerimiz, Güney Doğu Ekonomisi ne oldu. ‘Bombalı hedefli onur savaşı’ diyor ne oldu.”