2015’te Suriye’nin Karakozak Köyü’nden  Türkiye sınırına daha yakın Eşme’ye taşınan Süleyman Şah Türbesi geri taşınıyor.

IŞİD’in bölgedeki tehdidini arttırması nedeniyle 2015 yılında Suriye’nin Karakozak Köyü’nden, Türkiye sınırına yakın bir noktada yer alan Eşme Köyü’ne taşınan Süleyman Şah Türbesi, bu kez geri taşınıyor.

Hürriyet’in haberine göre, son zamanlarda Urfa Tugayı’nda yaşanan hareketliliğin Süleyman Şah Türbesi ile ilgili olduğu belirtildi.

Süleyman Şah Türbesi’ni korumakla da görevli Şanlıurfa Tugay Komutanlığına bağlı birliklerin, YPG Menbiç’ten çıktıktan sonra, sınırı geçip Karakozak’ta nöbete başlayacağı ve Süleyman Şah Türbesi’ni yeniden buraya taşıyacağı belirtildi.

Türbe’nin geri taşınabilmesi için TSK’nın bölgedeki Tışrin Barajı çevresinde kontrolü sağlaması gerektiği ifade ediliyor.

İlgili resim

VİA HATIRLATIYOR: 2015’TE YPG DESTEKLİ OPERASYONLA TAŞINMIŞTI

Süleyman Şah Türbesi, 2015’te YPG birliklerinin de destek verdiği bir TSK operasyonuyla Karakozak’tan taşınmıştı.

Türbe’de nöbet tutmakla görevli TSK birliği, çatışan IŞİD ve YPG güçleri arasında kalmış, bunun üzerine Ankara PYD’nin Kobani’deki (Ayn El Arab) lideri Salih Müslüm’le görüşerek, gerçekleştirilecek kurtarma operasyonuna YPG’nin destek vermesini talep etmişti.

İktidar partisinin TBMM’de YPG’yle işbirliği yapıldığını reddetmesi üzerine, HDP’li İdris Baluken, operasyonun Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Salih Müslim ve HDP’li Sırrı Süreyya Önder’den oluşan kriz masası tarafından İstanbul’dan yönetildiğini açıklamıştı.

Baluken, TBMM’de iddiaları AK Parti adına yalanlayan dönemin Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’a hitaben, “Sayın Bakan da çok iyi biliyor ki Süleyman Şah Türbesi ile ilgili operasyon yapıldığı zaman, Sayın Feridun Sinirlioğlu, Sayın Salih Müslim ve Sayın Sırrı Süreyya Önder İstanbul’da o krizi bizzat yönetmişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti askerinin IŞİD canilerinin elinde can vermemesi için PYD ile ilgili bütün o süreçleri, bizzat buradan kriz masası üzerinden müdahale ederek götürmüşlerdir” ifadelerini kullanmıştı.