Stanford başkanı, raporun araştırmasında kusurlar bulması üzerine istifa etti

Marc Tessier-Levigne, bilimsel çalışmalarını aylarca yoğun bir incelemeye tabi tuttu. beyan Çarşamba günü, araştırmasının bağımsız bir incelemesinin on yıllar sonra denetlediği çalışmalarda önemli kusurlar bulması üzerine Stanford Üniversitesi rektörlüğünden istifa etti.

bu Gözden geçirmekHarici bilim adamlarından oluşan bir ekip tarafından yürütülen Dr. Tessier-Levin’in çalışması en ciddi iddia tarafından çürütüldü – Alzheimer üzerine 2009’da dönüm noktası niteliğindeki bir çalışma, tahrif edilmiş veriler bulan bir soruşturmanın konusuydu ve Dr. Tessier-Levigne onu kapattı.

Panel, iddiaların “yanlış göründüğü” ve verilerin tahrif edildiğine veya Dr Tessier-Levigne’in dolandırıcılık yaptığına dair hiçbir kanıt olmadığı sonucuna vardı.

Ancak, biyoteknoloji şirketi Genentech’te yöneticiyken yürütülen 2009 araştırması, özellikle böylesine önemli bir makale için “sayısız sorun” içeriyordu ve “geleneksel bilimsel titizlik ve süreç standartlarının altına düştü”.

İncelemenin bir sonucu olarak, Dr. Tessier-Levigne’in Nature’da yayınlanan 2009 makalesinin yanı sıra başka bir Nature incelemesinde önemli revizyonlar talep etmesi bekleniyordu. Cell dergisindeki 1999 tarihli bir makalenin ve Science dergisindeki 2001 tarihli iki makalenin geri çekilmesini istediğini söyledi.

Stanford, bilimsel araştırmalardaki liderliğiyle tanınmaktadır ve iddialar Dr. Tessier-Levigne 2016’da üniversiteye gelmeden önce yayınlanan çalışmaları içerse de, iddialar üniversitenin dürüstlüğünü pek yansıtmıyor.

Görevden ayrılma gerekçelerini açıklayan Dr. Tessier-Levigne, “Raporun ve sonuçlarının en azından yeni akademik yılda üniversiteye liderlik etme yeteneğim hakkında bir tartışmaya yol açacak şekilde tartışılmaya devam edeceğini umuyorum” dedi.

Dr. Tessier-Levigne, Ağustos sonunda başkanlık görevinden ayrılacak, ancak biyoloji bölümünde daimi profesör olarak üniversitede kalacak. Başkan olarak, üniversitenin 70 yıldır ilk yeni okulu olan iklim odaklı Dyer Sürdürülebilirlik Okulu’nu kurdu. Tanınmış bir sinirbilimci olarak, başta dejeneratif beyin hastalıklarının etiyolojisi ve tedavisi üzerine olmak üzere 220’den fazla makale yayınlamıştır.

READ  Japon polisi, Japonya'nın Hokkaido eğlence bölgesinde bir otelde bir erkeğin kafasını kestikten sonra bir kadın ve ailesini tutukladı.

Üniversite, Avrupa çalışmaları profesörü Richard Saller’ı 1 Eylül’den itibaren geçici başkan olarak atadı.

Stanford panelinin 89 sayfalık raporuna, 50’den fazla görüşmeye ve 50.000’den fazla belgenin incelemesine dayanarak, Dr. Tessier-Levine’in laboratuvarlarının üyelerinin araştırma verilerinin uygunsuz şekilde ele alındığı veya bilimsel prosedürlerin hatalı olduğu sonucuna varıldı.

Ekip birkaç vakada Dr. Tessier-Levigne hataları düzeltmek için yeterli adımları atmadı ve temel bulgusunun yanlış olduğunu ortaya çıkardıktan sonra 2009 makalesini gözden geçirmeme kararını sorguladı.

Komite tarafından atıf yapılan eksiklikler toplam 12 makaleyi kapsıyor ve bunlardan yedisinde Dr Tessier-Levigne ortak yazar olarak yer alıyor.

63 yaşındaki Dr. Tessier-Lavigne aleyhindeki iddialar ilk olarak birkaç yıl önce PubPeer’da ortaya çıktı.

Ancak öğrenci gazetesi The Stanford Daily, Dr. Tessier-Levigne tarafından denetlenen laboratuvarlarda üretilen çalışmaları sorgulayan bir dizi makale yayınladıktan sonra yeniden su yüzüne çıktı. Kasım ayında, Stanford Daily bildirdi iddialar Görüntüler, Dr. Tessier-Lavigne’nin birincil yazar veya ortak yazar olarak listelendiği yayınlanmış makalelerde manipüle edildi.

Şubat ayında The Stanford Daily, Dr. Desier-Levigne’in Gentech’te kıdemli bir bilim insanıyken yayınladığı 2009 tarihli bir makaleyle ilgili ciddi dolandırıcılık iddiaları yayınladı. Gentech’in araştırması, çalışmanın tahrif edilmiş veriler içerdiğini ortaya çıkardı ve Dr. Tessier-Lavigne de yazıyordu. Bulgularını saklamaya çalıştı.

Ayrıca çalışmada çalışan doktora sonrası araştırmacı Genentech’in yanlış verilere yakalandığını söyledi. Dr. Tessier-Lavigne ve şu anda Florida’da bir tıp doktoru olan eski araştırmacı, büyük ölçüde isimsiz kaynaklara dayanarak iddiaları şiddetle reddetti.

İnceleme paneli, The Stanford Daily’nin “Genentech’in bir dolandırıcılık soruşturması yürüttüğü ve çalışmada dolandırıcılık bulduğu” iddiasının “yanlış göründüğünü” söyledi. Raporda, böyle bir soruşturma yapılmadığı, ancak grubun haberde adı geçen isimsiz kaynaklardan bazılarını tespit edemediği belirtildi.

READ  Alex Morgan ve Lindsay Horan USWNT Kadınlar Dünya Kupası Kaptanları Oldu

The Stanford Daily’nin yazı işleri müdürü ve başkanı Kaushik Naidu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, gazetenin haberlerinin arkasında olduğunu söyledi.

Gazetenin Kasım ayında manipülasyon soruşturmalarına ilişkin ilk raporuna yanıt olarak, Stanford mütevellisi ve eski federal savcı Carol Lam’ın başkanlık ettiği Stanford mütevelli heyeti, iddiaları incelemek için özel bir komite kurdu. Özel komite, incelemeyi yürütmesi için Illinois’de eski bir federal yargıç olan Mark Phillips ve hukuk firması Kirkland & Ellis ile anlaştı.

Ocak ayında Sn. Philip’in, iddiaları bilimsel bir bakış açısıyla incelemek için – bir Nobel ödüllü ve eski bir Princeton başkanı da dahil olmak üzere – beş üyeli bir bilimsel panele katıldığı bildirildi.

Genentech, 2009 çalışmasını bir atılım olarak selamladı, Dr. Tessier-Levigne bir keresinde bulguları sınıflandırdı. sunum Genentec yatırımcıları için Alzheimer hastalığı sürecine bakmanın tamamen yeni ve farklı bir yolu.

Çalışma, Alzheimer hastalığının gelişiminde ölüm reseptörü 6 olarak adlandırılan bir beyin proteininin daha önce bilinmeyen rolüne odaklandı.

Alzheimer’daki birçok yeni teoride olduğu gibi, çalışmanın ana bulgusunun yanlış olduğu bulundu. Genentech, sonuçları tekrarlamak için yıllarca uğraştıktan sonra sonunda denemeden vazgeçti.

Dr. Tessier-Lavigne, Rockefeller Üniversitesi’nin başına geçmek için 2011’de Genentec’ten ayrıldı, ancak şirketteyken, kilit araştırma alanlarını doğrulamakta başarısız olduğunu kabul eden sonraki çalışmalarını yayınladı.

Daha yakın zamanlarda, Dr. Tessier-Levigne endüstri yayını Stat News’e test sonuçlarında tutarsızlıklar olduğunu iddia ettiğini söyledi. saf olmayan protein örnekleri.

Panel tarafından belirtilen bilimsel süreç sorunlarından biri, Dr. Tessier-Levigne o sırada bu sorunların farkında olmasa da, laboratuvarının numunelerin saflığını sağlamadaki başarısızlığıydı. Dr. Tessier-Levin, orijinal makaleyi “aşırı” ve bilimsel uygulamanın sınırlamalarına tabi olarak nitelendirdi.

Dr. Tessier-Levigne, Cell ve Science’ın gazetede düzeltmeler yayınlamaya çalıştığını, ancak Cell’in bir düzeltme yayınlamayı reddettiğini ve Science’ın bunu yapmayı kabul ettikten sonra yayınlamadığını söyledi.

READ  Yeni araştırmalara göre geyik, Kovid'i insanlara birden çok kez bulaştırabilir

Ekibin bulguları, Genentech tarafından Nisan ayında yayınlanan bir raporu tekrarladı. söz konusu Stanford Daily’nin iddialara ilişkin kendi dahili incelemesi, “dolandırıcılık, uydurma veya diğer kasıtlı suçlara” dair hiçbir kanıt bulamadı.

Stanford ekibinin raporunun büyük bir kısmı, Dr. Tessier-Levigne’in yazar veya ortak yazar olarak görev yaptığı, bazıları 20 yıl öncesine dayanan, yayınlanmış 12 makalenin görüntülerini analiz eden kapsamlı bir ektir.

Belgelerde, ekip birkaç çoğaltılmış veya çıkarılmış görüntü örneği buldu, ancak Dr Tessier-Levigne’in manipülasyona katılmadığı, o sırada bunların farkında olmadığı ve onları tespit etmekte ihmalkar olmadığı sonucuna vardı.

Vanderbilt Üniversitesi Nöroloji Yardımcı Doçenti Dr. Matthew Schrock, Şubat 2009’da Alzheimer çalışmasıyla ilgili sorunları işaret etti ve çalışmanın yayınlanmasının, bilimsel dergilerin bazen önemli araştırmacılara çalışmaları incelenirken nasıl şüpheden fayda sağladığını gösterdiğini söyledi.

Dr. Schrock, yoğun laboratuvarlarda çalışan kıdemli bilim adamlarının, denetledikleri genç araştırmacılar tarafından üretilen her veri parçasını incelemeyi zor bulabileceğini söyledi. Ancak, “Sorunların birikmesinin biraz gözetim gerektiren noktaya yükseleceğini düşünüyorum” dedi.

Dr. Vanderbilt için değil, kendisi adına konuştuğunda ısrar eden Schrock, Dr. Tessier-Levigne’in fakültedeki görev süresi gibi istifasının mantıklı olduğunu söyledi. Dr. Tessier-Levine’in keşiflerinin birçoğunun doğrulandığını ve nörobilimdeki önemli bulmacaların çözülmesine yardımcı olduğunu belirtti.

Dr. Schrock dedi. “Yaptığından daha fazlasını yapma sorumluluğu olduğunu düşünüyorum, ancak bu doğru şeyi yapmaya çalışmadığı anlamına gelmez.”

Oliver Wang, Benjamin Müller Ve katie robertson Katkıda bulunulan rapor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir