İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP’yle yapılan telefonu doğrulayarak çok tartışılacak bir açıklama yaptı.

Süleyman Soylu

Soylu, “Valilere talimat gönderdim; ‘CHP İl başkanlarını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin’ diye. Bu kadar basit. Onların gideceği PKK mensuplarının cenazeleri var…” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Doğubeyazıt’ta muhbir olduğu gerekçesiyle infaz edilen Mevlüt Bengi için HDP Eş Başkanı Pervin Buldan’ı arayıp tehdit ettiği iddialarını kabul etti.

Soylu, Buldan’ın açıklamaları için, “Söylediklerinde eksik yoktur fazla vardır” dedi.

Soylu ayrıca CHP il başkanlarının asker ve polis cenazelerine alınmamaları için valilere talimat verdiğini de belirtti.

Buldan, telefonla arayan Soylu’nun Doğubeyazıt’taki infazdan HDP’yi sorumlu tuttuğunu ifade ederek, kendisini tehdit ettiğini belirtmişti.

‘O BÖLGEDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN ETTİK’

Seçim teşekkürü kapsamında Esenler AK Parti İlçe Başkanlığı’nı ziyaret eden gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Soylu, Doğubeyazıt’ta bakkal Mevlit Bengi’nin öldürülmesinden sonra HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı aramasıyla ilgili bir soru üzerine, “Bengi’nin 10 çocuğu vardı. Kendi çocuğu kızamık olunca, hasta olunca hastane hastane koşarlar. Orada Doğu ve Güneydoğu’da HDP, PKK üzerinden milletten intikam almaktadır. Bu kadar açık ve net. Evet aradım. Söylediklerinde eksik yoktur fazla vardır. Arkadaşlarım o bölgede sokağa çıkma yasağı ilan ettiler. Gerekli soruşturmalar sürüyor. Çok ciddi gözaltılar var. Bu arkadaşımızın katilini bulacağız” ifadelerini kullandı.

‘SANDIK BERABERLERSE CENAZEDE DE OLACAKLAR’

Soylu, ayrıca valilere talimat gönderdiğini ifade ederek, CHP il başkanlarının şehir cenazelerine alınmamasını istediğini belirtti ve şunu sözledi: ‘Bu kadar basit. Onların gideceği bir adres var. O adresi de göstereceğiz. PKK mensuplarının cenazeleri var. Biz onları çok kısıtlı kaldırtıyoruz. Onlara bir kişilik kontenjan ayıracağız. Sandıkta beraberlerse cenazede de olacaklar.”

‘Süleyman Soylu’nun görevi değişecek’ iddiası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 24 Haziran seçimleri sonrasında yeni hükümet sistemi içinde oluşturacağı kabine konusunda çalışmaları devam ediyor.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre, şuan İçişleri Bakanlığı görevinde bulunan Süleyman Soylu’nun da görevi değişecek isimler arasında yer aldığı iddia edildi.

‘PKK infaz etti’ iddiasına valilikten açıklama geldi: İntihar etti!

Ağrı Valiliği, PKK tarafından öldürüldüğü belirtilen iki kişiden Feyzi Ertik’in intihar ettiğini aktardı.

Valilik, Doğubayazıt’taki evinin bahçesinde intihar ettiği öne sürülen Doç. Dr. Yaşar Eryılmaz Devlet Hastanesinde görevli temizlik personeli olan Feyzi Ertik ile ilgili açıklama yaptı.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Doğubayazıt ilçesinde 46 yaşındaki Mevlüt Bengi ve Feyzi Ertik isimli iki kişi 25 Haziran’da ölü bulunmuştu. Türkmen köyünde bakkal işleten Mevlüt Bengi, başından vurulmuştu. Bengi ayrıca bir direğe asılı haldeydi.

Yeni Şafak gazetesi, AK Partili olarak bilinen Bengi’nin PKK’lılar tarafından ‘işbirlikçi’ olduğu iddiasıyla öldürüldüğünü öne sürmüştü.

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Bengi’nin ölümünden sonra kendisini arayarak tehdit ettiğini söylemişti.

Bengi’yle aynı gün Doç. Dr. Yaşar Eryılmaz Devlet Hastanesi’nde çalışan temizlik personeli Feyzi Ertik de evinin bahçesindeki mutfakta iple asılmış halde eşi tarafından ölü bulunmuştu. Bazı kaynaklar, Ertik’in de PKK’lılar tarafından öldürüldüğünü iddia etmişti.

HDP’den kendilerini tehdit eden Soylu’ya sert tepki: Herkes haddini bilecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı arayıp ‘Sizi CHP bile kurtaramayacak, o köyde taş taş üstünde bırakmayacağım’ dediği aktarılmıştı.

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine bağlı Yanyurt Köyü’nün bakkalının PKK’lılar tarafından öldürüldüğü belirtilmişti. HDP’den konuyla ilgili açıklama gelmişti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da bu gelişme üzerine HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı arayarak “O köyde taş taş üstünde bırakmayacağım. O teröristleri yakalayacağım. Sizi CHP bile kurtaramayacak” ifadelerini kullanmıştı.

Soylu’nun ayrıca valilere yaşamını yitiren askerlerin cenazelerine CHP il başkanlarının katılmaması konusunda talimat verdiği de belirtilmişti.