İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Genel Güvenlik ve Uyuşturucu ile Mücadele Toplantısı’na katıldı.

Bakan Soylu, MEB Şura Salonu’nda düzenlenen Genel Güvenlik ve Uyuşturucu ile Mücadele Toplantısı’nda konuştu.

Soylu, uyuşturucu satıcılarına ilişkin polis ekiplerine seslenerek, “Okulun çevresinde bir uyuşturucu satıcısını gördüğümüz zaman, o uyuşturucu satıcısının ayağını kırmaya polis görevlidir. Suçunu bana atsın” dedi.

Süleyman Soylu toplantıda şunları söyledi:

“81 ilimizde 7 kez okul çevrelerinde huzur uygulamaları yaptık. Okulun çevresinde bir uyuşturucu satıcısını gördüğümüz zaman beni ne kadar kınarlarsa kınasınlar, ne kadar eleştirirlerse eleştirsinler o uyuşturucu satıcısının ayağını kırmaya polis görevlidir. Benim ülkemin gencinin canına mal olacak bir kişiye gereğini yerine getirme görevidir. Suçunu bana atsın. Bunun suçu neyse, 5 yıl içeride yatmaksa yatarız, 10 yıl içeride yatmaksa yatarız, 20 yıl içeride yatmaksa yatarız. Çok net söylüyoruz. Bu 2018 yılında bunların kafasına çökeceğiz ve milletimizi bu illetten kurtaracağız. Ben bir 1.5 bu talimatı veriyorum arkadaşlara. Bulduğunuz zaman gereğini yerine getirin.”

Soylu, 2017 yılında Türkiye’nin özellikle eroin yakalamalarında önemli bir rekor kırdığını öne sürerek, 20 ton eroinin güvenlik güçleri tarafından ele geçirildiğini söyledi.

Sadece 2017’de Ankara’da bin 610 kişinin uyuşturucu nedeniyle tutuklandığını belirten Soylu sözlerine şöyle devam etti:

“Sokak satıcılarına yönelik ortaya koymuş olduğumuz operasyonlar kesintisiz devam ediyor. Her zaman söylüyoruz, söylemeye de devam edeceğiz. Uyuşturucu satıcısını gören güvenlik görevlisi ne yaparsa yapsın sorumluluk bana ait.”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Meclise verdiği ‘Sentetik uyuşturucuların imalatı, dağıtımı, satışına ilişkin süreçlerin belirlenmesi ve önlenmesi’ önergesi AK Partili vekillerin oyları ile reddedilmişti.