İçişleri Bakanlığı, ‘sosyal medyada kurla ilgili algı oluşturanlar’ hakkında inceleme başlatıldığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı, 346 sosyal medya hesabı hakkında ‘dolar kur yükselişini provoke etmek’ten inceleme başlattı. Bakanlık açıklamasında, “Sosyal medyada dolar kur yükselişini provoke edici paylaşım yapan 346 hesap tespit edilmiş, adli tahkikata başlanmıştır” ifadesine yer verildi.

Öte yandan bazı sosyal medya kullanıcıları hakkında inceleme başlatılmasına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sosyal medya üzerinden birçok ekonomik terör kişilikleri var” dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ilgili kısmı şöyle:

Döviz kurundaki gelişmelerin ekonomik temelinin olmadığını, ülkemize saldırı niteliği taşıdığı herkesin tespitidir.

Dünya Ticaret Örgütü var, atılan adımların bu örgütün umdeleriyle alakası var mı? Ben yaptım oldu diyemezsin. İstediğin kadar başkan ol. Akşam yatıp sabah kalkıp demir çeliğe şu kadar vergi koydum diyemezsin. Bir yandan stratejik ortak olacaksın, diğer yandan ayağına kurşun sıkacaksın. Böyle bir şey kabullenebilir mi? Bizim bunlara eyvallah dememiz mümkün değildir. Yaşadıklarımızın krizlerle ilgisi yoktur.

Bambaşka bir durum ile karşı karşıyayız. Şu anda bizim bu olaylar karşısında temkinli şekilde attığımız adımlar var, atacağımız adımlar var, çeşitli planlarımız var. Biz kur şöyle oldu, böyle oldu demek suretiyle battık, bittik böyle bir şey yok. Türkiye’nin ekonomik dinamikleri sağlamdır. Bu konuda rahat olun.