Bitcoin, değerini yıl başından itibaren yüzde 600’kadar artırarak altın, Borsa ve emlak gibi yatırım araçlarının önüne geçmesi nedeniyle oldukça ilgi topluyor.

Bitcoin herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir.

Dijital para‘, ‘kripto para‘ gibi adlarla da anılan sanal paraların geleneksel paralardan başlıca farkı, hükümetler tarafından kontrol edilememesi olarak karşımızda duruyor.

Sanal paralara ilişkin işlem kayıtları, merkezi bir dosya yerine, her işlemin onaylandığı küresel bir muhasebe defteri gibi çalışan blok zincirinde yer alıyor ve ağdaki bütün bilgisayarlara dağıtılıyor. (Via Bloomberg)

Sponsorlu

Piyasa değeri açısından dünyanın en büyük döviz borsası işletmecisi olan Chicago merkezli CME Group (Chicago Ticari Takası), 2017’nin sonunda dijital para birimi Bitcoin’in vadeli işlem sözleşmelerinin arzına başlayacağını açıkladı.

Dünyanın en büyük finans devlerinden biri olan CME Group’un CEO’su olan Terry Duffy, “Dijital para birimlerine olan müşteri ilgisinin büyümesiyle beraber biz de bitcoin vadelilerini işlemeye koymaya karar verdik. Dünyanın düzenlenmiş en büyük döviz piyasası olarak CME Group, yatırımcılara bunun şeffaflığını, fiyat keşfini ve risk kapasitesini sağlayacak en doğal yer olacaktır” açıklamasını yaptı.

Dünyanın en büyük vadeli işlemler işletmecisi olan CME Group gibi bir finans devinin bitcoin vadeli işlemlerine başlayacağını açıklaması, Bitcoin’in geleceğine dair şüphesi olanların yeniden düşünmesi için büyük bir etmen.

Yatırımcılar arasında ve finans dünyasında Bitcoin’in saygınlığını artıracak olan bu açıklamayla Bitcoin’in değerinin yükselerek tekrar rekor kırdığı görüldü.

Bu yılın başından beri yüzde 600’a kadar değer kazanan Bitcoin, bu açıklamanın ardından ise yüzde 4 yükselerek 6 bin 400 doların üzerine çıktı. (1 BTC= 6.400 Dolar) Bu oran her geçen gün artmaktadır.

Dünya genelinde 900’e yakın sanal para var. Bunlar arasında Bitcoin 106 milyar doların üzerindeki piyasa değeriyle başı çekiyor.

Bitcoin Güvenilir Mi?

Borsa nedir?

Öte yandan, KapitalFX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan ise organize bir piyasa bulunmaması ve arzını etkileyecek genel bir otorite olmaması nedeniyle sanal paralara güvenilemeyeceğini öne sürdü.

Türkiye’de foreks piyasalarının kısıtlanmasıyla alternatif piyasalara doğru bir yöneliş olduğuna vurgu yapan Erkan, ülkede hizmet veren bir sanal para borsası bulunmadığını fakat kırmızı çizgiler çekilerek borsa bünyesinde böyle bir marketin açılabileceğini aktardı.

Bazı analistler sanal para piyasasının çok spekülatif olduğunu belirtiyor. JP Morgan Bankası Başkanı Jamie Dimon, Bitcoin’in ‘patlayacak bir dolandırıcılık‘ olduğunu ileri sürmüştü.

Harvard Üniversitesi’nden ekonomi ve kamu politikası hocası olan, eski IMF (Uluslararası Para Fonu) başekonomisti Kenneth Rogoff da sanal para birimlerinin arkasındaki teknolojinin yaşayacağını ancak Bitcoin’in fiyatının düşeceğini tahmin ediyor.