Rus sağlık uzmanları, 21. yüzyılda insanların ölümüne yol açan başlıca nedenlerin kalp-damar, onkoloji hastalıkları ve HIV olduğunu öne sürdü.

Sputnik’in haberine göre, Rus sağlık uzmanları konuyla ilgili yaptıkları araştırmalar sonucu şunları söylüyor: Yakın gelecekte onkoloji hastalıklarının önüne geçilemeyecek, HIV enfeksiyonuyla baş etmenin yolları ise yaşadığımız asrın sonuna kadar bulunabilecek.

Sponsorlu

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre bulaşıcı olmayan hastalıklar her yıl 41 milyon insanın ölümüne yol açıyor, söz konusu hastalıklar tüm ölümlerin yüzde 71’ini oluşturuyor, 17.9 milyon insan kardiyovasküler hastalıklardan hayatını kaybediyor.

Birçok ülkede kardiyovasküler hastalıkları tedavi etme ve önleme teknolojilerinin çok yüksek seviyelere ulaştığını belirten Rusya Sağlık Bakanlığı Moskova Bölgesi sağlık koruma başuzmanı Yekaterina İvanova, kalp-damar hastalıklarına yakalanan kişilerin artık uzun süre yaşayabildiklerini, ancak bu durumun tüm ülkeler için geçerli olmadığını ve bu nedenle ölüm oranlarının da çok yüksek olmaya devam ettiğini söyledi.

‘KANSERDEN KURTULMAK ŞİMDİLİK MÜMKÜN DEĞİL’

Laboratuvar

Kanserin dünyadaki ölümlerin nedenlerinin arasında 2. sırada yer aldığını belirten sağlık uzmanları, sadece 2015’te bu hastalıktan 8.8 milyon kişinin öldüğünü ifade ediyor.

Rusya Klinik Onkoloji Cemiyeti Başkanı Prof. Sergey Tülyandin, kanserin neden 21. yüzyılda ölümlerin başlıca nedenlerinden biri haline geldiğini şu cümlelerle anlattı: “Öncelikle gelişmiş ülkelerde çok iyi bir teşhis söz konusu, ikinci sebepse, nüfusun yaşlanıyor olması. Zira kanser, yaşlılara özgü bir hastalık, sağlıklı insanların yaşam süresi uzadıkça kötü huylu tümör oluşma riski de artıyor”

Gelişmekte olan ülkelere dikkat çeken Tülyandin, “Beslenme kötü huylu oluşumların gelişme riskini arttıran faktörlerden biri olabilir. Daha az bitkisel ve daha çok yağ ve karbonhidrat içeren proteinli gıdaların tüketilmesiyle alakalı bir durum. Obezite aslında gelişmiş ülkelerde ve örneğin Çin gibi gelişmekte olan ülkelerde bir salgın hastalığı ve kötü huylu tümör oluşma riskini de arttırıyor” şeklinde konuştu.

BULUNDUĞUMUZ YÜZYILIN SONUNA KADAR HIV YENİLEBİLECEK

Kanser hastası , hastane

Uzmanlar, günümüzde HIV enfeksiyonunun 35 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olduğunu ve 2016’nın son itibarıyla dünyada 36.7 milyon kayıtlı kişinin HIV enfeksiyonu taşıdığını aktarıyor.

D. İ. İvanovskiy Viroloji Enstitüsünden Prof. Dr. Eduard Karamov, dünyanın tüm ülkelerinde 30 yıldır HIV enfeksiyonuyla mücadele etme araçlarının geliştirilmesi için kapsamlı araştırmaların yapıldığına dikkat çekti.

Karamov, “Bulunduğumuz yüzyılın sonuna kadar HIV ve AIDS ile gerçekten baş edebileceğimiz düşünülebilir. Bunun temel bileşeni, HIV’e karşı etkili bir aşıyı yaratmak olacak. Şimdiki ‘aday’ aşılar insanların sadece yüzde 30’unu koruyabiliyor. Bu yeterli değil. Etkili olması için bir aşı, insanların yüzde 70-80’ini koruyabilmeli” diye konuştu.

[Via Sputnik]