Türkiye, Arakan’da zulüm gören Müslümanlar için diplomasi yürütmeye devam ediyor.

Son günlerde artan şiddet olaylarında yüzlerce Müslüman hayatını kaybetti. İnsanlar Arakan’da neler oluyor? Neden Müslümanlar katlediliyor? gibi soruların yanıtını merak ederken Budistler tarafından katledilen Müslümanlar için uluslararası kamuoyuda harekete geçiyor.

Türkiye’nin de arasında yer aldığı onlarca ülke Arakan’da yaşananlara ‘soykırım‘ sıfatını kullanmaya başladı.

Myanmar’ın kuzeybatısında yer alan Arakan için Türkiye’de harekete geçti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arakan’da yaşananlarla ilgili Myanmar lideri Aung San Suu Kyi ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede Erdoğan, Arakan Müslümanlarına yönelik insan hakları ihlallerindeki artışın başta İslam ülkeleri olmak üzere tüm dünyada derin endişeye yol açtığını sözlerine eklediği ifade edildi.

Erdoğan ile Aung San Suu Kyi, mevcut krizin nasıl çözümlenebileceği ve bölge halkına insani yardımların ulaştırılması konularını ele aldığı aktarıldı. Türkiye’nin terörü de masum sivilleri hedef alan operasyonları da kınadığını vurgulayan Erdoğan, hadiselerin ciddi bir insani krize dönüşmesinin endişe ve infiale neden olduğuna dikkat çekti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Bangladeş’e Gidiyor

Arakan haritası

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Arakan’da Müslümanlara yönelik uygulanan katliamlardan kaçan sivil halkın göç ettiği Bangladeş’e gidecek.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Çavuşoğlu, Arakan’da Müslümanlara yönelik katliamları ve Arakan’lı Müslümanların son durumunu öğrenmek için Bangladeşli mevkidaşı Mahmud Ali ile telefonda görüşmüştü.

Bu görüşme sonrasında bölgeye gitme kararı alan Çavuşoğlu, yarın Bangladeş’e gidecek.