Türkiye, yazılı nota ile ABD’den Rıza Sarraf’ın durumuyla ilgili bilgi istedi.

Dışişleri Bakanlığı, ABD’ye yazılı nota vererek Rıza Sarraf hakkında detaylı bilgi istedi.

İranlı işadamı Reza Zarrab

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını deldiği gerekçesiyle Mart 2016’dan beri Amerika’da tutuklu bulunan İran asıllı Türk vatandaşı Rıza Sarraf’ın 27 Kasım’daki jürili duruşmasına az bir zaman kala nerede olduğu konusundaki belirsizlik devam ediyor.

Türkiye’nin ABD’ye verdiği nota’dan sonra yanıt bekleniyor.

Sponsorlu

Ne Olmuştu?

Rıza Sarraf’ın avukatı Şeyda Yıldırım, “Serbest bırakıldığı bilgisi doğru değil. Başka bir bölüme alınmış olabilir. Bize de beş gündür bilgi vermiyorlar, hiçbir haber alamıyoruz” açıklamasını yapmıştı.

ABD’de 27 Kasım’da jürili duruşması başlayacak olan İran asıllı Türk vatandaşı Rıza Sarraf’ın nerede olduğu konusunda son zamanlarda çeşitli medya kuruluşlarında haberler yapılmıştı.

ABD Adalet Bakanlığı’na bağlı Federal Cezaevleri Bürosu’nun internet sitesindeki resmi kayıtlarda, ‘09135-104’ kayıt numaralı Rıza Sarraf’ın 8 Kasım 2017 tarihinde cezaevinden tahliye edildiği bilgisini yalanlansa da bu iddia henüz aksi kanıtlanmadığı için gerçekliğini koruyor.

Öte yandan, davayı sürdüren New York Güney Bölgesi Federal Başsavcılığı sözcülerinden “Sarraf hâlâ gözaltında” açıklaması gelmişti.