Peşmerge ile ilk sıcak temas sağlayacak olan Kerkük operasyonu Irak ordusu tarafından başlatıldı!

Reuters haber ajansına bilgi veren Irak Ordusu 9. Zırhlı Birliği Komutanı Yarbay Salah El-Kinani, Kerkük’e askeri operasyonun başlatıldığını belirterek, harekat amacının Kerkük’ün batısındaki K1 Hava Üssü’nü kontrol altına almak olduğunu açıkladı.

IRAK ordusuna ait tanklar

Ayrıca Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Ajansı, Irak ordusunun Kerkük merkezinde bulunan askeri üs ve petrol kuyularını Kürt Peşmergelerinden almak için harekete geçtiğini duyurdu.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Güvenlik Konseyi ise “Irak güçleri ve Haşdi Şabi şu anda Taza Hurmatu’dan ilerliyorlar ve büyük bir operasyon içerisindeler. Amaçları kente girip K1 Üssü’nü ve petrol sahalarını kontrol altına almak” şeklinde bir açıklama yaptı.

Mesut Barzani’nin başdanışmanı Hemin Hawrami ise Twitter hesabından bir video paylaştı. Paylaşılan videonun Kerkük’e askeri operasyon düzenleyen konvoya ait olduğu belirtildi.

Kerkük Valisi Halkı Sokağa Çağırdı

Kerkük Valisi Necmeddin Kerim

Barzani’ye yakınlığı ile bilinen Rudaw’a konuşan Kerkük’ün görevden alınan Valisi Necmettin Kerim kenti teslim etmeyeceklerinin belirtirken halkı sokağa çağırdı.

Ne Olmuştu?

Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) tüm itirazlara rağmen 25 Eylül’de referanduma gitmiş, Türkmenlerin Kerkük’ün Kürdistan’dan sayılması nedeniyle boykot ettiği referandumdan oy çokluğu ile bağımsızlık çıkmıştı.

Merkezi hükümet referandumu gayriyasal ilan edip sonucunu tanımadığını açıklamış, KBY’den elindeki havaalanları ve petrol sahalarını devretmesini istemişti.

Son olarak bugün Bağdat yönetimi, KBY’yi Kerkük’e PKK’lıları yerleştirmekle suçlayıp bu hamleyi ‘savaş ilanı’ diye nitelemiş, KBY iddiayı yalanlamıştı.

Irak Devlet Televizyonu Haberi

Irak devlet televizyonu, Irak güçlerinin Kerkük bölgesindeki ‘geniş alanları herhangi bir çatışma olmadan kontol altına aldığını‘ bildirdi.

Detaylar geliyor… Daha fazla bilgi için: viahaber.net