Sosyal medyada Irak’ın eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin hayatını kaybettiğine dair söylentiler çıktı. Bu söylentilere en net yanıt KYB’den geldi.

IKBY’deki Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) lideri Celal Talabani’nin öldüğü doğrulandı.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreteri Celal Talabani’nin sağlık durumunun kötüye gittiği bilgisi aktarılmıştı.

Celal Talabani, Iraklı Kürt siyasetçi ve 2005-2014 yılları arası Irak’ın eski cumhurbaşkanı ve HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş

Barzani’ye yakınlığıyla bilinen bir internet sitesi de bu iddiayla ilgili son dakika bilgisi geçti. Rudaw’ın aktardığı bilgilere göre, Celal Talabani hayatını kaybetti.

Sponsorlu

Öte yandan BBC Türkçe’de yer alan bilgiye göre, Irak Devlet Televizyonu, eski Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani’nin öldüğünü duyurdu.

Rûdaw’ın Almanya muhabiri, Celal Talabani’nin bugün hayatını kaybettiğini bildirdi.

Celal Talabani Kimdir?

Eski Irak Cumhurbaşkanı ve KYB Genel Sekreteri Talabani’nin sağlık durumu, 17 Aralık 2012’de Bağdat’ta geçirdiği beyin kanaması sonucu bozulmuştu. Almanya’ya tedavi için giden Talabani, 19 Temmuz 2014’te Süleymaniye’ye geri döndü.

Daha sonra bir kez daha Almanya’ya giden Talabani, oradan Avusturya’ya gitti. 2016 Eylül ayında ise IKBY’ye döndü. Yurda dönen Talabani, Kürt liderlerin ziyaretçi akınına uğradı.

Talabani en son bu yılın Temmuz ayında İran’ın başkenti Tahran’a ziyarette bulunmuştu.