KBY Başkanı Mesud Barzani, 1 Kasım’da görevi bırakacağını mektupla açıkladı.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) Başkanı Mesud Barzani, KBY’nin kapalı parlamento oturumuna yolladığı mektupta 1 Kasım’dan itibaren görevi bırakacağını açıkladı.

Mesut Barzani

Fransız haber ajansı AFP, Barzani’nin mektubunun bir kopyasını gördüğünü aktarıp, bu mektubun bölgesel parlamentoda okunduğunu abonelerine duyurdu.

Ajansta yer alan habere göre, Barzani kapalı bir oturumla toplanan KBY Parlamentosu’na gönderdiği mektupta “1 Kasım’dan görevlerimi yerine getirmeyeceğim. Görev süremin herhangi bir şekilde uzatılmasını reddediyorum” cümlelerini kullandı.

Sponsorlu

Ayrıca Barzani, Kürdistan Başkanlığı Yasası’nın değiştirilmesi ya da başkanlık dönemini uzatılması kabul edilemez” şeklinde devam ediyor.

Parlamentoya yollanan mektupta Barzani’nin şu cümleleri kullandı:

“1 Kasım itibarıyla süresi dolan başkanlık görevime devam etmek istemiyorum. Aynı zamanda başkanlık yasasının değiştirilmesi veya süresinin de uzatılmasını kabul etmiyorum. Başkanın yetki ve görevinden kaynaklı yasal boşluğun yaşanmaması için en kısa zamanda tarafların toplanması gerekiyor.”

KBY Başkanı Barzani, halk içinde “hakların elde edilmesi ve kazanımların korunması” için çalışmalarını sürdüreceğini kaydetti.

Parlamento Salı günü Mesud Barzani ve Kerkük’ün komuta kademesinde bulunan yardımcısı Kosrat Rasul ile Başkanlık Divanı Başkanı Fuat Hüseyin’in yetkilerini dondurmuş, bölgede 8 ay içinde genel seçim yapılacağını duyurmuştu.

Başkanlık seçimi için ise net bir tarih belirtilmemişti.

Daha önce bu iki seçimin de 1 Kasım’da yapılması planlanmış ancak Kerkük kentinin Irak ordusunun denetimine geçmesi sonrasında seçimler ertelenmişti.

BBC’de yer alan bilgilere göre, 2005 yılından beri KBY Başkanlığını sürdüren Barzani, bu yıl başında yaptığı açıklamada o zamanlar Kasım’da yapılması öngörülen seçimlerde aday olmayı düşünmediğini zaten belirtmişti.

Ancak bu açıklamanın sürpriz bağımsızlık referandumu öncesi yapıldığını dikkate almak gerekiyor. KBY’de en son 2009’da yapılan Başkanlık Seçimi’nin Barzani kazanmıştı. 2013’te Barzani’in görev süresi dolarken hiç bir seçim yapılmadan görev süresi uzatılmıştı.

Kerkük Valisi Necmettin Kerim ve Mesut Barzani

Kürt tarihindeki önemli kişilerden biri olarak görülen Molla Mustafa’nın oğlu olarak 1946’da doğan Mesud Barzani, onlarca yıl peşmerge saflarında savaştıktan sonra, 2003’te Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in ABD müdahalesiyle devrilmesinin ardından Kuzey Irak’ta oluşan özerk yönetimin merkezindeki siyasi aktörlerden biri oldu.

KBY’nin seçimle göreve gelen ilk başkanı olan Barzani’nin 2013’te biten görev süresi önce 2 yıl uzatılmış ardından 2015’te bir kez daha 2 yıllık görev uzatımı yapılmıştı. O dönemde parlamentonun faaliyetleri askıya alınmıştı.

Barzani’nin ısrarıyla 25 Eylül’de KBY’de yapılan ve referandumuna katılan seçmenlerin yaklaşık yüzde 93’ü bağımsızlığa “Evet” demişti.

[Via AFP]