ABD’den 25 Eylül’de gerçekleştirilen ve çoğunluğun ‘evet’ dediği bağımsızlık referandumuna ilişkin yeni bir açıklama geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, IKBY’de 25 Eylül günü yapılan bağımsızlık referandumunu “tanımadıklarını” söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, yaptığı açıklamada şu cümleleri kullandı:

“ABD, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Pazartesi günü gerçekleştirdiği tek taraflı referandumu tanımıyor. Oylama ve sonuçlar meşru değildir. Bu tek taraflı adımın muhtemel negatif sonuçlarından dolayı endişeliyiz. Oylamadan önce hem IKBY’yi hem Bağdat merkezi hükümetini daha verimli bir çerçeve konusunda ikna etmek üzere çalıştık. Birleşik, federal ve demokratik bir Irak’ı desteklemeye devam edeceğiz.”

Tillerson ayrıca, “Tüm tarafları sakin olmaya ve karşılıklı tehditleri sona erdirmeye davet ediyoruz. Iraklı Kürt yetkilileri merkezi hükümetin anayasal olarak belirlenmiş rolüne saygı duymaya çağırıyoruz. Merkezi yönetimi de tehditleri ve muhtemel güç kullanımı imasını terk etmeye çağırıyoruz. ABD, Irak’ın komşuları da dahil tüm tarafları tek yanlı eylemlerden ve güç kullanımından uzak durmaya davet ediyor.” ifadelerini kullandı.

IŞİD’le mücadelenin henüz bitmediğini hatırlatan Tillerson, Irak’taki güçlerin IŞİD’le mücadeleye odaklanması gerektiğini vurguladı. Açıklamasının sonunda Tillerson, tüm tarafları yapıcı şekilde Irak’ın geleceğini önceleyen bir diyaloğa çağırdı.

Öte yandan bugün Washington Post Gazetesi’nin paylaştığı habere göre, ABD, Barzani’ye 3 yıllık yol haritası önermiş, fakat Barzani referandumu gerçekleştirerek bu teklifi reddetmişti.