Somali’nin başkenti Mogadişu’da bomba yüklü kamyon patlatıldı.

Polis, Somali’nin başkenti Mogadişu’da bomba yüklü aracın patlatıldığını açıkladı.

Olayda can kayıpların çok fazla olduğu aktarılmıştı. Polis memuru Muhammet Hüseyin, insanların yoğun olarak kullandığı alanda bomba yüklü bir kamyonun patlatıldığını açıkladı.

Somali’nin başkenti Mogadişu’da bomba yüklü kamyonla düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 231’e yükseldi. Yaralı sayısının da 280 civarı olduğu aktarıldı.

Sponsorlu

Toplu taşıma araçlarının kullandığı istasyon yakınlarında gerçekleştirilen saldırıya ilişkin Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Muhammed, Somali’de 3 günlük ulusal yas ilan edildiğini açıkladı.

Saldırının ardından üzüntülerini dile getiren Cumhurbaşkanı Muhammed, “Somali halkını yaralılara kan bağışı yapmaya çağırıyorum” dedi.

Öte yandan saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Somali Nerede?

Dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri olan Somali’de, iç savaşın başladığı 1991 yılından bugüne dek toprakların tamamını kontrol altına alacak güçlü bir hükümet kurulamadı.

Başkenti Moğadişu olan Somali’nin Kuzeybatısında Cibuti, güneybatısında Kenya, kuzeyinde Aden Körfezi ve Yemen ile doğusunda Hint Okyanusu, batısında ise Etiyopya bulunuyor.

2012 verilerine göre Somali’nin nufüsü: 10.085.638.

Kişi başına gayrisafi yurtiçi hasılanın 600 dolar olduğu Somali, Birleşmiş Milletler’in 2011 verilerine göre bu alanda 192 ülke arasında 174. sırada bulunuyor.