ÖSO’ya sığınarak Türkiye’ye gelen eski SDG sözcüsü Talal Silo, IŞİD üyelerinin Rakka’dan kaçışına izin veren anlaşma yaptığı ortaya çıkan SDG’nin bunun bir benzerini Ağustos 2016’da aldığı Menbiç’te de yaptığını iddia etti.

Suriye Demokratik güçleri

YPG’nin çoğunluğunu oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Türkiye’ye kaçan eski sözcüsü Talal Silo, SDG’nin IŞİD militanlarıyla yaptığı Rakka’dan kaçışlarına izin veren anlaşmanın benzerinin Menbiç’te de yapıldığı iddiasını gündeme getirdi.

SDG’nin Türkiye tarafından tehdit edildiğini açıklayan Silo’ya göre Rakka’da yaşanan anlaşmanın bir benzeri olan Menbiç’te yapılan anlaşma kapsamında 2000 IŞİD militanına kentten çıkışına izni verilmiş. Menbiç’in kontrolü, Ağustos 2016’da IŞİD’den SDG’ye geçmişti.

İngiliz The Times gazetesine röportaj veren Silo, SDG’nin IŞİD militanlarına belge sattığını öne sürdü.

“Menbiç’ten yaklaşık 2000 militan kaçtı. Onlar ayrılırken oradaydım. DSG komutanlarından belge alabildiler” diyen SDG’nin eski sözcüsü, ‘SDG’nin alt seviyedeki IŞİD militanlarına, kendi kontrolündeki topraklarda serbestçe seyahat edebilmeleri için 200 dolara seyahat belgesi sattığını, üst düzey IŞİD’lilerin ise belgeler için çok daha fazla miktarlar ödediklerini’ söyledi.

Silo’nun ‘Türklerin gözünde yıldız bir görgü tanığı olduğunu, Kürtlerin onun baskı altında olduğunu iddia ettiğini, Amerikalıları ise utandırdığını’ kaydeden The Times, ABD’nin eski SDG sözcüsünün açıklamalarını yalanlamaya çalıştığını aktardı.

Silo, daha önceki röportajlarında, ‘YPG’nin, ABD’nin IŞİD’le Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk’ün isteğiyle DSG olarak yapılandırılandırıldığını’ dile getirmişti.