Sizler için boş vakitlerinizde okumanız için hazırladığımız kısa kitap önerilerimize göz atmaya ne dersiniz?

İçerikte kısaca kitap özetleri yapılarak kısa kitap önerileri sıralanmıştır. Bu kitaplardan bazıları klasik kitap listesinde de yer alıyor.

Sayfa sayısı az olan ve ince kitaplardan oluşan listemizde beğenebileceğinizi umduğumuz çoğunlukla tavsiye edilen kitaplar bulabileceksiniz.

Sözü fazla uzatmadan kitap önerilerimize geçelim.

Sponsorlu

Satranç (via Stefan Zweig)

Satranç by Stefan Zweig

Almanca’nın en güçlü isimlerinden Zweig’ı tanımak için biçilmiş kaftan olan bu eser 71 sayfadır. Stefan Zweig’ın Brezilya’da sürgündeyken yazdığı ve Şubat 1942’deki intiharından birkaç ay önce tamamladığı Satranç kitabı, rastlantı sonucu eline geçirdiği bir kitapla satrancın inceliklerini öğrenerek bu oyunu bir tutkuya dönüştüren ve giderek bu tutku yüzünden beyin hummasına yakalanan Dr. B.’nin öyküsünün konu alıyor.

Palto (via Gogol)

Palto by Gogol

Dostoyevski’nin “Hepimiz Gogol’ün Palto’sundan çıktık!” diyerek söz ettiği 96 sayfa olan bir eser. Dünya edebiyat tarihinin en önemli eserlerinden bir tanesini bitirmiş olacaksınız. Rus memur Akaki Akakiyeviç’in kara kışın soğuğundan korunmak için bir paltoya ihtiyaç duymasıyla başlayan trajikomik hikayesini ele alıyor.

Küçük Prens (via Antoine de Saint-Exupery)

Küçük Prens by Antoine de Saint-Exupery

Antoine de Saint-Exupery’nin çocuklara yazılmış gibi görünse de aslında büyükler için yazdığı muhteşem ötesi ve her kelimesinde özel anlamlar ve dersler içeren 112 sayfalık eşsiz kitabıdır. Küçük Prens’te bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası anlatılıyor.

Tembellik Hakkı (via Paul Lafargue)

Tembellik Hakkı by Paul Lafargue

Tembellik yapmak için dışarıya çıkalım ya da öylece evde kendimizi yatağa bırakalım. Tembellik Hakkı’nı alıp buna neden gerçekten hakkımız olduğunu en ince ayrıntısına kadar 96 sayfada öğrenelim. Lafargue bu eserinde, zamanı kullanma özgürlüğünün temel bir özgürlük olduğunu hatırlatıyor. Okuyup bitirdikten sonra elinizden alınan her dakikanın değerini daha çok bileceğinize eminiz.

Yabancı (via Albert Camus)

Yabancı by Albert Camus

Albert Camus’ün en tanınmış, en çok yabancı dile çevrilmiş, en çok incelenmiş ve hala en çok satan kitaplar arasında yer alan eseridir. Cezayir’de, bir rastlantı sonucu bir Arap’ı öldüren orta sınıftan bir Fransız olan Meursault, kendisini adım adım ölüme götüren süreci kayıtsız biçimde izleyişini ele alan bu 120 sayfalık kitabında dünyanın gerçeklerini ve hayatı sorgulatıyor.

Savaş Sanatı (via Sun Tzu)

Savaş Sanatı by Sun Tzu

Bir Çinli savaşçı–filozof tarafından günümüzden iki bin yıl önce yazılan Savaş Sanatı dünyanın en etkili ve saygın strateji kitabı olarak kabul görüyor. Sun Tzu’nun ısrarla vurguladığı şu ilkenin sade anlamına kim itiraz edebilir ki: savaşmadan kazanmak en iyisidir. 80 sayfalık Savaş Sanatı kitabını okumanızı tavsiye ederiz.

Katip Bartleby (via Herman Melville)

Katip Bartleby by Herman Melville

Bir avukatın Wall Street’teki hukuk bürosuna bir katibi işe almasıyla başlayan Bartleby bir süre sonra çalışmayı ve hatta yaşamayı reddederek hakim düzeni ve en sarsılmaz inançları ters yüz edip, dünyaya karşı takındığı alışılmadık tavrıyla avukatın elini kolunu bağlar. Dünya edebiyatının kült eserlerinden biri kabul edilen Katip Bartleby, bireyin sessiz bırakıldığı ve itaate koşulduğu modern dünyada “yapmamayı tercih ederek” yaşayan sıradan bir katibin varoluş nüshasıdır.

Plume Adında Biri (via Henri Michaux)

Plume Adında Bir by Henri Michaux

Henri Michaux’un içsel yolculuk ve arayış kitabı. Yaşamın tarifini ele alan bu 46 sayfalık kısa kitap okunmaya değer bir eser.

Tante Rosa (via Sevgi Soysal)

Tante Rosa by Sevgi Soysal

Sevgi Soysal’ın, sinemaya da uyarlanan en özgün eseri olan bu kitap bir roman bütünlüğüne sahip olacak şekilde birbirine ustalıkla bağlanmış on dört hikayeden oluşuyor. Ana konusu kadınlık ikilemleri, yaşamın kurallarına ve sınırlandırmalarına başkaldırmaktır.

Dönüşüm (via Franz Kafka)

Dönüşüm by Franz kafka

Küçük burjuva çevrelerindeki tiksindirici aile ilişkilerini en ince ayrıntılarına kadar irdeleyen anlatı, aynı zamanda genelde toplumun kalıplaşmış, işlevini çoktan yitirmiş akışına bilinç düzeyinde başkaldıran bireyin tragedyasını çarpıcı biçimde dile getirir. Gregor Samsanın başkalaşması, bir böceğe dönüşmesi, salt bir çarkın kaskatı dişlisi, eleştirmeyen, ama yalnızca boyun eğen bir toplum teki olmaktan çıkma anlamını taşır; böylece böcekleşen’in yazgısı, elbet toplumca dışlanmaktadır.

Odamda Yolculuk (via Xavier De Maistre)

Odamda Yolculuk by Xavier De Maistre

Dünyanın gizli saklı köşelerini, cennet mekânlarını ve zorlu güzergâhlarını dolaşan yolcuları şaşırtacak, genellikle küçümsenen ve göz ardı edilen bir coğrafyanın ilk gezi rehberini kaleme almıştır. Çevresi otuz altı adımdan ibaret ‘kocaman’ odasında kırk iki günlük zorunlu bir hapse mahkûm edilen 18. yüzyıl sonu yazarlarından Xavier de Maistre, tutsaklığını ironik bir özgürlük metnine dönüştürmeyi başararak edebiyat tarihine geçmiştir.

Kırmızı Pazartesi (via Gabriel Garcia Marquez)

Kırmızı Pazartesi by Gabriel Garcia Marquez

İşleneceğini herkesin bildiği ve engel olmak için kimsenin bir şey yapmadığı bir namus cinayetinin öyküsüdür. Hem Kolombiya’da, hem de yayımlandığı dünyanın dört bir yanından pek çok ülkede sarsıcı etkileri olmuş bir romandır. Usta yazar, çocukluğunu geçirdiği kasabada yıllar önce yaşanmış bir cinayet olayını aktarıyor ve romanın kahramanı Santiago Nasar’ın öldürüleceği daha ilk satırlardan belli buna rağmen gizemini ve merakını yitirmeyen kitap 111 sayfadır.

Fareler ve İnsanlar (via John Steinbeck)

Fareler ve İnsanlar by John Steinbeck

Birbirine zıt karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisi olan zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small’un öyküsünü anlatır. Küçük bir toprak parçası satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin öyküsünde dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutmaktadır. Steinbeck insanın insanla ilişkisini anlatmakla kalmaz onun doğayla ve toplumla kurduğu ilişkileri de konu eder bu destansı 128 sayfalık romanında.

Vişne Bahçesi (via Anton Çehov)

Vişne Bahçesi by Anton Çehov

Madam Ranevskaya yurdundan ayrı geçirdiği beş senenin ardından kızıyla birlikte ülkesine geri döner. Bu geri dönüş savurganlıklarıyla servetlerini son kuruşuna dek tüketen, borçlandıkça borçlanan bir ailenin sonunun başlangıcıdır. Çalışanlarının ücretlerini bile ödeyemeyip sazlı sözlü eğlencelerden geri kalmazlar; borçlandıkça harcarlar, harcadıkça da borçlanırlar. Bir tek vişne bahçesi kalır ellerinde ama onu bile koruyamazlar.

Başıboş Bir Yolculuktan Notlar (via Fernando Pessoa)

Başıboş Bir Yolculuktan Notlar by Fernando Pessoa

Ardında edebiyatın her alanından binlerce sayfalık eserler bırakmış, 20. yüzyılın en kendine özgü yazarı-şairi Fernando Pessoa’dan (1888-1935) bir güldeste, tanımayanlar için de tanışma vesilesidir. Özgün bir yazar olan Pessoa, farklı isimlere de eserler vermiş ve her kişilikte farklı bir düşünce yapısını takınmıştır.

Bilinmeyen Adanın Öyküsü (via Jose Saramago)

Bilinmeyen Adanın Öyküsü by Jose Saramago

“Bir adam kralın kapısını çalmış ve ona demiş ki, Bana bir tekne ver.”

“(…) ben bilinmeyen adayı bulmak istiyorum, o adaya ayak bastığımda kim olduğumu öğrenmek istiyorum, Bilmiyor musun ki, Kendinden dışarı çıkıp kendine bakmadıkça kim olduğunu asla bilemezsin, (…)”

“Saramago görünüşte sade bir öyküyü basit bir dille ve masum karakterlerle aktarıyor; okurlar, hayalperestler ve âşıklar psikolojik, romantik ve toplumsal alt metinleri fark edecektir.”

Sadece 64 sayfada yazarın derin hayal gücünü ve başka dünyalara açılan pencerelerini keşfetmek için harika cümleler değil mi?