HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, seçim çalışmaları nedeniyle Siirt’te halkla hitap etti.

Cumhurbaşkanı ve AKP genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Diyarbakır’a geldiğini belirten Temelli, “Sen Diyarbakır’da ne anlatacaksın? Mesela neden giderken yanına Bahçeli’yi almadın? Ankara’da yan yanasınız ya, alsaydın yanına, beraber çıksaydınız kürsüye, birlikte kurt işareti yapsaydınız. Bakalım Diyarbakır ne diyecekti. Anlat bakalım Diyarbakır’da Irak Kürdistanında referanduma neden karşı çıktığını, nasıl kuru ekmeğe muhtaç bırakmakla tehdit ettiğini. Ya da Afrin’i anlat bakalım Diyarbakır’da nasıl anlatacaksın. Ankara’da kolay tabi. Çünkü bunlar Diyarbakır’a gidince Kürt Ankara’da ya gelince kurt oluyorlar” ifadelerini kullandı.

Halkla bir araya gelen Temelli, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Dedik ki, geçerken bir uğrayalım Siirt’e, “merhaba” diyelim. Ama siz burayı mitinge çevirdiniz. Siz bu onurlu duruşunuzla bütün Türkiye’ye çok önemli bir ders verdiniz. Bu ülkeye demokrasi gelecekse işte bu onurlu duruşla gelecek.

‘NEDEN GİDERKEN YANINA BAHÇELİ’Yİ ALMADIN?’

Sen Diyarbakır’da ne anlatacaksın? Mesela neden giderken yanına Bahçeli’yi almadın? Ankara’da yan yanasınız ya, alsaydın yanına, beraber çıksaydınız kürsüye, birlikte kurt işareti yapsaydınız. Bakalım Diyarbakır ne diyecekti.

‘DİYARBAKIR’DA AFRİN’İ ANLAT BAKALIM’

Anlat bakalım Diyarbakır’da Irak Kürdistanında referanduma neden karşı çıktığını, nasıl kuru ekmeğe muhtaç bırakmakla tehdit ettiğini. Ya da Afrin’i anlat bakalım Diyarbakır’da nasıl anlatacaksın. Ankara’da kolay tabi. Çünkü bunlar Diyarbakır’a gidince Kürt Ankara’da ya gelince kurt oluyorlar.”

Temelli’nin Siirt konuşmasını Via Haber Facebook sayfasından canlı yayınla sizlere aktarmıştık: