O Ses Türkiye’de ‘ırkçılık’ krizi: O zaman sen Kürtlerin yarışmasına da itiraz edersin

O ses Türkiye

TV8’de yayınlanan O Ses Türkiye programında jüride yer alan Yıldız Tilbe ile Gökhan Özoğuz arasında ırkçılık tartışması yaşandı.

O Ses Türkiye juri üyelerinden Yıldız Tilbe ile Gökhan Özoğuz arasındaki tartışma sosyal medyada geniş yankı buldu.

TV 8’in sahibi ve ‘O Ses Türkiye‘ programının sunucusu Acun Ilıcalı, “O Ses Türkiye çekimlerinde yaşandığı iddia edilen olayla ilgili söylenenler durduk yerde uydurulan yalan ve çarpıtmadan başka bir şey değildir” diyerek ırkçılık ile suçlanan sanatçı Yıldız Tilbe’yi savundu.

Hürriyet gazetesinden Cengiz Semercioğlu’nun aktardığına göre; olay, yarışmaya Balkan müziği söyleyen bir kadının katılmasıyla başladı.

Sponsorlu

Bütün jüri üyelerin döndüğü adaya bir tek Yıldız Tilbe dönmedi. Aday performansını sergiledikten sonra Yıldız Tilbe’nin söylediği “Aaa sen Türkmüşsün… Ben seni yabancısın sandım. Türk olduğunu bilsem dönerdim” sözleri diğer bir jüri üyesi olan Gökhan Özoğuz’un tepki göstermesine neden oldu.

İkili arasında ırkçılık tartışması başladı. Tilbe’nin sözlediği söze sinirlenen Özoğuz, “Bu yarışmaya yabancılar da geliyor, niye dönmezdin ki” karşılığını verdi.

Yıldız Tilbe’nin “Burası O Ses Türkiye, ben Türk arıyorum. Burası O Ses İngiltere değil, öyle olsaydı İngiliz arardım” cevabına yanıt olarak farklı milletlerden de adayların yarışmaya katılabileceğini belirten Özoğuz, “Sen o zaman Kürtlerin yarışmasına da itiraz edersin” diyerek Tilbe’ye tepki gösterdi.

Tartışmanın büyümesi nedeniyle olaya yarışma sunucusu Acun Ilıcalı müdahale etti. ‘Sakin olun’ diyerek her iki tarafı da uyaran Acun sonrasında ikilinin mikrofonlarının kesilmesini istedi.

Sakinleşemeyen iki üye arasında çıkan tartışma, yarışmanın o günkü çekimlerini iptal ettirdi. Çekimlere ara veren prodüksiyon ekibi seyircileri dışarıya çıkardı.

Seyircilerin dışarı çıkması ardından ikili kuliste tartışmayı devam ettirdi.

Daha sonra ‘ırkçılık’ yaptığı belirtilen Yıldız Tilbe, kendisine yönelik ‘ırkçılık’ eleştirilerine Twitter hesabından karşılık verdi. Tilbe ayrıca, “Anladığım dilde yarışmacı istememi ırkçılık ilan edenler, ırkçıdır” diyerek yarışmadaki tavrını savunmaya devam etti.

Yıldız Tilbe

Yıldız Tilbe, Twitter hesabından şu tweetleri paylaştı: