HDP’nin eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Edirne F tipi cezaevinden Sivas Katliamı’nın yıl dönümü ile ilgili bir anma mesajı paylaştı.

Demirtaş paylaştığı mesajda, “2 Temmuz’da açılan yara kapanmadı, çünkü aradan geçen 25 yıla rağmen bu yaraya tek bir merhem sürülmedi” cümlesini kurdu.

Demirtaş’ın mesajından satır başları şunlar:

“Yarası kapanmayan, acısı dinmeyen bir vahşetin yıl dönümünde bir kez daha bir araya gelen herkesi selamlıyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

2 Temmuz’da açılan yara kapanmadı, çünkü aradan geçen 25 yıla rağmen bu yaraya tek bir merhem sürülmedi. Bu acı 25 yıldır hiç azalmadı, çünkü bu acıyı hafifletecek tek bir adım atılmadı.

Faşizmin kurumsallaşmaya başladığı bu günlerde, geçmişle yüzleşmek ve hesaplaşmak için tek bir adımın atılmayacağını da biliyoruz. Ancak adalet için, eşitlik ve özgürlük için mücadele etmekten vazgeçecek değiliz.

Ülkemizde zulme ve katliama uğramış herkesin, her kesimin hakkını ve hukukunu savunmaya devam edeceğiz.

Birçok engelleme ve baskıya rağmen, her 2 Temmuz’da Sivas’ta toplanan on binler, Sivas Katliamının hesabının hukuk önünde adil bir şekilde bir gün sorulacağının garantisidir.

2 Temmuz şehitlerinin ailelerini, dayanışma göstererek duyarlılıkla hareket eden bütün dostları selamlıyor, hepinize sevgi ve saygılarımı gönderiyorum.”