HDP’nin cezaevinde bulunan Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, hiç şüphesiz eşine az rastlanır bir seçim kampanyası ortaya koydu.

Adaylığı açıklandıktan sonra cezaevinden nasıl bir seçim kampanyası yapacağı merak konusu olan HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı zannedilenin aksine geniş bir kitleye ulaşmayı başardı.

Ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinin ses kaydıyla birlikte sosyal medyadan atılan tweetlerle, bazı basın kuruluşları ile gerçekleştirilen yazılı röportajlarla ve tabii ki TRT konuşmasıyla dört duvar arasından milyonlara ulaşan Selahattin Demirtaş, böylelikle Türkiye siyasi tarihinde bir ilke imza attı.

#DemirtaşKetılSohbeti Nasıl Gerçekleştirildi?

Selahattin Demirtaş, seçimlere 1 gün kala ise yine sıra dışı bir seçim kampanyası için takipçilerine saat veriyordu: Hazırlanın. 17:00’de geliyorum.

Demirtaş’ın önceki paylaşımlarında yaptığı ilginçlikler sayesinde kendisinin Twitter kitlesi artmış ve artık herkesi sohbete davet etmişti.

Demirtaş, avukatlarının cezaevi önüne götürdüğü bir bilgisayar ve bir yazıcı aracılığıyla Twitter üzerinden kendisine atılan tweetlere kısa sürede cevap vermesi de takipçilerini sevince boğuyordu.

Demirtaş’ın bulunduğu Edirne F tipi cezaevi kapısında bekleyen 4 avukat, bir bilgisayar ve bir yazıcı ile gelen soruları Demirtaş’a iletiyor verilen yanıtları ise takipçilerine aktarıyordu. Demirtaş’la yasal görüşme haklarını kullanan 4 avukat sırayla içeri girip çıkıyordu. Yani bir avukat içerdeyken diğerleri de sohbet tweetlerini yazıcıdan çıkarıyordu.

Demirtaş ve takipçileri bu sohbet ile tabiri caizse yine tarihe geçti.

Demirtaş, “9 yıl boyunca sevip de açılmaya cesaret edemediğim adam gitti görücü usulu bi kızla evlendi şimdi bu adalet mi canım başkanım” paylaşımına “Seven alsın seveni diye bir KHK çıkaracağız.” şeklinde esprili yanıt verdi.

Buna benzer yüzlerce tweete cevap veren Demirtaş, son olarak, “Çok güzel bir sohbet oldu, sağolun. Her birinizle tek tek sohbet etmem mümkün olamadı, çünkü o kadar çokuz ki… Herkese sevgiler, selamlar, iyi geceler.” diyerek ketılı bir sonraki sefere kullanmak için kapattı.