TRT, Demirtaş’ın seçim konuşmasını cezaevi doktorunun odasında çekti.

TRT, HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın seçim konuşmasını kayda aldı.

Cumhurbaşkanı adaylarının yapacağı seçim konuşması için çalışmalarını sürdüren TRT’den bir ekip bugün Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi’ne gitti.

Yaklaşık 45 dakika süren çekim cezaevi doktorunun odasında yapıldı. Çekim esnasında sesin yankılanmaması için özel önlemler alınarak doktor paravanı kullanıldı.

YSK’de çekilen kurayla cumhurbaşkanı adaylarının TRT’deki 10’ar dakikalık propaganda konuşmalarının yayın saatleri ve sıraları belirlenmişti.

Hapiste bulunan Demirtaş’ın nasıl propaganda yapacağı ise günlerdir konuşuluyordu.

HDP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, TRT’de yayınlanacak propaganda konuşmalarını Edirne Cezaevi’de kayda alındı.

Cezaevindeki ilk Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın ilk olarak Edirne’deki cezaevinden Ankara Oran’daki stüdyoya iki kez getirmesi planlanmıştı ancak sonradan HDP’nin sosyal medya hesabından bu kararın değiştirilip çekimlerin cezaevinde yapılmasına karar verdiği aktarılmıştı.

HDP’den yapılan açıklamada, “YSK utanç kararını verdi. Cumhurbaşkanı adayımız Selahattin Demirtaş, 2 TRT konuşmasını Edirne Cezaevinde kurulacak stüdyoda yapacak.” ifadelerine yer verilmişti.

Cumhurbaşkanı adaylarının radyo ve televizyonda propagandanın başlayacağı 17 Haziran 2018 Pazar günü ile son günü 23 Haziran 2018 Cumartesi günü yapacakları 10’ar dakikalık propaganda konuşmalarının yayın saatleri ve sıraları belli olmuştu.

Diğer taraftan, İYİ Parti, TRT’de konuşacak kişinin partiden başka bir isim olmasını istedi. YSK ise bu talebi reddedince, Meral Akşener TRT’de konuşmama kararı aldı.

İYİ Parti, Meral Akşener yerine partiden başka bir ismin TRT’de konuşma yapması talebinde bulundu ancak Yüksek Seçim Kurulu bugün İYİ Parti’nin talebini kabul etmediğini aktardı.