HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması için imza kampanyası başlatıldı.

Kampanyanın başlangıcında ise şu cümleye yer verildi: “Kimse fikirlerinden, görüşlerinden, inançlarından dolayı farklı bir muamaleye uğratılamaz ve cezalandırılamaz“.

Selahattin Demirtaş

Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Yüksek Seçim Kurulu’na çağrı yapılan imza metninde “Asgari ölçüde adil bir seçim için Demirtaş serbest bırakılmalıdır” ifadesi yer aldı.

Sponsorlu
selahattin demirtaş

Cezaevinde tutuklu olarak bulunan HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın, seçim nedeniyle serbest bırakılması için imza kampanyası başlatıldı.

Demirtaş’tan yeni klip: Giden Kuşlar

Change.org adlı sitede, “Adil, Özgür, Eşit ve Hilesiz Bir Seçim İçin Selahattin Demirtaş Serbest Bırakılsın” başlığıyla açılan imza kampanyasının metninde, Demirtaş hakkında mahkumiyet kararı bulunmadığı vurgulandı.

selahattin demirtaş

Metinde, “Selahattin Demirtaş’ın bir vekil ve parti başkanı olarak tutuklanması parlamentarizmin en temel ilkelerinden birinin, dokunulmazlık ilkesinin çiğnenmesidir. Bugün Cumhurbaşkanı adayı olduğu durumda bu sadece Selahattin Demirtaş’ın hakları ve hukukunun değil, yurttaşlar ve seçmenlerin de eşit ve özgür koşullarda birbiriyle yarışan görüş ve kişiler arasından seçim yapma hakkının bir gasbı anlamına gelmektedir” ifadeleri yer aldı.

Selahattin Demirtaş, HDP’nin alabileceği oy oranını açıkladı

Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Yüksek Seçim Kurulu’na çağrı yapılan imza metninde, “Yurttaşlık haklarımızın bir gasbı olan bu hukuksuz, adaletsiz ve demokrasinin en temel ilkelerine bile aykırı olan bu duruma son vermek ve asgari ölçüde adil bir seçim için Demirtaş serbest bırakılmalıdır” denildi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Avrupa Parlementosunda [Fotoğraf: ARŞİV-NRT]
İmza kampanyasını imzalayan kişi sayısı ise hızla artmakta. İlk etapta 5.000 olarak belirlenen kişi sayısına ise hızla yaklaşılıyor.

İşte o kampanya metninin tamamı:

“Demokrasi, tüm fikirlerin eşit koşullarda yarışması ve yurttaşları kazanması varsayımına dayanır.

Selahattin Demirtaş’ın, hiç bir mahkumiyeti olmadan tutuklu bulunması zaten esastan tutukluluğun bir fiili cezaya dönüştürülmesidir. Çünkü bağımsız mahkemelerce açık olarak ve yasalara dayanarak verilmiş bir karar olmadıkça herkes masum olarak kabul edilir ve edilmelidir. Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğu her şeyden önce bu ilkenin ihlalidir.

Kaldı ki Selahattin demirtaş seçilmiş bir vekil ve mecliste grubu olan güçlü bir partinin Genel Başkanıydı ve halen de önemli bir yöneticisidir.

Milletvekili dokunulmazlığı her şeyden önce vekillerin tam bir özgürlük içinde kanunlarca yasak olarak bile görülmüş olsa böyle fikirleri bile savunmaları için vardır. Çünkü bugün yanlış görünen .bir düşünce veya hareket yarın doğru görülebilir. Aksi takdirde böyle bir değişim olanaksız olur.

Selahattin Demirtaş’ın bir vekil ve parti başkanı olarak tutuklanması parlamentarizmin en temel ilkelerinden birinin, dokonolmazlık ilkesinin çiğnenmesidir.

Bugün Cumhurbaşkanı adayı olduğu durumda bu sadece Selahattin Demirtaş’ın hakları ve hukukunun değil, yurttaşlar ve seçmenlerin de eşit ve özgür koşullarda birbiriyle yarışan görüş ve kişiler arasından seçim yapma hakkının bir gaspı anlamına gelmektedir.

Bu duruma son verilmesi için Anayasa Mahkemesi’ni, Yargıtay’, Yüksek seçim Kurulu’nuı göreve çağırıyoruz.

yurttaşlık haklarımızın bir gaspı olan bu hukuksuz, adaletsiz ve demokrasinin en temel ilkelerine bile aykırı olan bu duruma son vermek ve asgari ölçüde adil bir seçim için Demirtaş serbest bırakılmalıdır.

Bu vesileyle tüm seçmenleri bu hakkı ve eşitliği sağlamak için bu kampanyaya katılmaya çağırıyoruz.

Adil, Özgür, Eşit ve Hilesiz Bir Seçim İçin Demokrasi Gönüllüleri”

[Via Change.org]