Amasya Üniversitesi’nde okuyan beş öğrenciye, Facebook’tan yaptıkları beğeni ve Twitter’dan takip ettikleri kişiler gerekçe gösterilerek ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

sosyal medya

Amasya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameye göre, sosyal medya hesaplarından paylaşım ve beğeni yapan Ahmet Ş., Fuat T., Gülgün K., Serdal D. ve Uğur D. adlı beş öğrenciye soruşturma açılarak evlerinde arama yapıldı.

Sponsorlu

Hürriyet gazetesinden Mesut Hasan Benli’nin aktardığı habere göre, şüpheli Ahmet Ş.’nin evinde ‘Black Hunter’ ve ‘Dragon Multibot’ isimli iki oyun CD’si ele geçirildiği, soruşturma kapsamında suç unsuru bulunmadığı ifade edildi.

Öğrencilerin ‘aranan şahıslar’ arasında olmadıklarına, Emniyet’te kayıtlarının bulunmadığına da dikkat çekilen iddianamede, öğrencilerin terör örgütü propagandası suçundan cezalandırılması talebine gerekçe gösterilen beğeniler de tek tek sıralandı.

Mahkeme salonunda bulunan bir hakim [Fotoğraf: via ARŞİV]
İşte savcılık tarafından terör suçu sayılan beğeniler;

– Grup Yorum’un ‘Dağlara Gel’ isimli şarkısı ile bazı Kürtçe müzik videoları paylaşmaları.

– KHK ile kapatılan İMC TV isimli kanalın Facebook sayfasını beğenmek.

– FETÖ/PDY tarafından devletin gizli bilgilerinin sızdırıldığı Fuat Avni rumuzlu Facebook hesabını, Med Haber isimli internet sitesinin Facebook sayfasını, KHK ile kapatılan Özgür Gündem isimli yayın organının Facebook sayfasını, Sosyalist Halk Platformu isimli Facebook sayfasını beğenmek.

– Eski HDP eş genel başkanları Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş, eski HDP milletvekilleri İdris Baluken, Ferhat Encü, Faysal Sarıyıldız ile HDP milletvekili Meral Danış Beştaş’ın Twitter sayfalarını takip etmek.

Facebook gizlilik

İddianamede ayrıca “Şüphelilerin Facebook, Twitter profillerindeki paylaşım ve yorumların ayrı ayrı, silahlı terör örgütlerinin cebir, şiddet içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek, bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propaganda suçunun yasal unsurlarını oluşturduğu” görüşüne de yer verildi.

İddianame Amasya Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Dava Kasım ayında başlayacak.

[Via Hürriyet/Mesut Hasan Benli]