Eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, “terör örgütü yöneticiliği” suçlamasıyla yargılandığı davada mahkemenin tarafsızlığını yitirdiğini belirterek reddi hakim talebinde bulunmuştu. Mahkeme, Demirtaş’ın talebini, ”Davayı uzatmaya yönelik” olduğu gerekçesiyle reddetti.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “terör örgütü yöneticiliği” suçundan yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki salonda görülen duruşmaya tutuklu sanık Demirtaş, avukatları ve HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan ile yakınları katıldı.

Mahkeme Başkanı Murat İlhan, önceki ara karar gereği dava dosyasına gelen evrakı okudu.

Duruşmada söz alan Demirtaş, yargılamaya konu olan fezlekelerin tamamının Meclisteki konuşmaları olduğunu ve bunların suç teşkil etmediğinden yargılamanın hukuksuz olduğunu savundu.

Abdullah Öcalan’ın ziyaretçileriyle görüştürülmediği için siyasetin tıkalı olduğunu ileri süren Demirtaş, bu nedenle milletvekillerinin açlık grevinde olduğunu söyledi.

MAHKEME BAŞKANI: BEN TARAFIM

Avukatların, mahkemenin taraflı davrandığı yönündeki eleştirilerini sürdürmeleri üzerine mahkeme başkanı, “Tamam, ben tarafım” dedi. Bu sözlerin ardından tepkiler büyüdü. Ardından mahkeme başkanına tepki gösterenler arasında yer alan HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın ‘mahkemenin düzenini bozduğu’ gerekçesiyle, duruşmaya 10 dakika ara verilmişti.

Verilen aranın ardından avukat Ramazan Demir söz aldı.

Demir, “AİHM’in 18. Madde’den ihlâl kararı siz yargıçlar ve Türkiye tarihi için kara bir lekedir. Verilen karar bu mahkemenin bu davaya bakamayacağını gösterir. Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda tutuklanan ve tutukluluğu devam Demirtaş, sizin aracılığınızla iktidar tarafından siyasi rehine olarak alınmıştır. Siz, bağımsız bir mahkeme değilsiniz, kararı veren de siz değilsiniz, bir kişidir. Yargı tarihine 18. Madde’den ihlal kararı aldırarak bu kara lekeyi süren sizsiniz, bunu düzeltmek için en azından çekilmeniz gerekir. Bunu yapmayacağınız için, gönül rahatlığıyla mahkemenin reddini talep ediyoruz” diye konuştu.

15 DAKİKA BOYUNCA KÜRTÇE METİN OKUDU

Yeterli düzeyde Kürtçe bilmediğini ifade eden Demirtaş, ancak birkaç kelime anadilinde savunma yapmak istediğini belirterek yaklaşık 15 dakika boyunca yanında getirdiği Kürtçe metni okudu.

Başkan İlhan’ın, “Kürtçesini okuduğunuz metnin Türkçesini okuyun da biz de anlayalım” demesi üzerine sanık Demirtaş, metnin Türkçesini okudu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararının uygulamadığı için mahkemeninin tarafsızlığını yitirdiğini öne süren Demirtaş, “Kararınız ben ve arkadaşlarım için yeni bir değerlendirme doğurdu. Öncelikli talebim, mahkeme heyeti karar almalı ‘biz böyle bir davayı bu aşamada adil yürütme imkanını kaybettik’ deyip yargının da önünü açarak çekilmeli. Yapmazsanız ben ve avukatlarım reddi hakim talebinde bulunacağız.” diye konuştu.

Davanın siyasi olduğunu, adil, bağımsız ve tarafsız yargılanmanın bu mahkemede yapılamayacağını iddia eden Demirtaş, Mahkeme Başkanı Murat İlhan ve üye hakim Hasan Gelir hakkında reddi hakim talebinde bulundu.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın mahkeme başkanı ve bir üyesi için reddi hakim talebini, “Davayı uzatmaya yönelik” olduğu gerekçesiyle reddetti.