Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 2 yıldır tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a dair verdiği “serbest bırakılması” kararı ardından Demirtaş’ın avukatları Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu.

AİHM’in HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “derhal serbest bırakılmalı” kararı ardından avukatları tahliye talebiyle Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

2 yılı aşkın süredir Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demirtaş adına avukatları, tutukluğunun “özgürlük ve güvenlik hakkı”, “makul bir süre içinde yargılanma ya da yargılama süresince serbest bırakılma hakkı” ve “serbest seçim hakkı”nı ihlal ettiği gerekçesiyle AİHM’e başvurmuştu.

Sponsorlu

Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman yaptığı açıklama, “Sn. Demirtaş’ın derhal tahliyesi için Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesine bugün başvurulmuştur. Umarız zaman kaybetmeksizin bu kararın gereği yapılır. Bu karardan sonra Sn Demirtaş’ın tutuklu kaldığı her saniye hürriyeti tahdittir! Avrupa Konseyi Sözcüsü: Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 46. maddesi gereği, AİHM’in verdiği kararlar, üye ülkeler için bağlayıcıdır.” ifadelerini kullandı.

Başvuruyu değerlendiren Mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) “hak ve özgürlüklere getirilen sınırlamalar ancak öngörülen amaçlar için uygulanabilir” içerikli 18’inci Maddesi’nin ihlal edildiğine hükmetti.

Hükümet kanadından ilk resmi açıklamayı yapan Adalet Bakanı Gül, “Kararı bir görelim. Bu konuda yargılamayı yapan yargı mercii karar verecektir” demişti.

Erdoğan, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) verdiği “Serbest bırakılsın” kararıyla ilgili olarak da “AİHM’in verdiği kararlar bizi bağlamaz. Biz karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz” dedi.