AİHM, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğunun “özgürlük ve güvenlik hakkı”, “makul bir süre içinde yargılanma ya da yargılama süresince serbest bırakılma hakkı” ile “serbest seçim hakkı”nın ihlal edildiğini belirterek Selahattin Demirtaş’ın salıverilmesine karar verdi.

Peki bu karar Türkiye için ne anlama geliyor? Karar Türkiye için ne kadar bağlayıcı? İşte merak edilen o soruların yanıtları…

AVUKATTAN İLK AÇIKLAMA

Sponsorlu

AİHM kararı sonrası Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, bugün tahliye için mahkemeye başvuracaklarını duyurdu. Karaman, “Demirtaş’ın özgürlüğü için başvuru yapacağız” dedi. Başvuru, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılacak.

TÜRKİYE TAZMİNAT ÖDEYECEK

AİHM, tutukluluğun devam etmesini haklı kılan yeni gerekçeler ve kanıtlar ileri sürülmedikçe tutukluluğun mümkün olan en kısa tarihte sonlanmasını talep etti.

Karara göre Türkiye 10 bin Avro manevi tazminat ile 15 bin Avro yargılama gideri ödeyecek.

HDP’DEN İLK DEĞERLENDİRME

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Demirtaş ve vekillerimizin tutuklu kaldığı her an hukuksuzluktur. AİHM son sözü söylemiştir” açıklamasında bulundu.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de, AİHM kararına uyulması çağrısı yaparak, “Demirtaş ve tüm vekil arkadaşlarımız hemen serbest bırakılsın” dedi.

KARAR NE KADAR BAĞLAYICI?

AİHS 46. maddesine göre, mahkeme kararı bağlayıcıdır.

Akit devletler, taraf oldukları davalarda mahkemenin nihai kararına uymayı taahhüt etmiştir.

Bu kararlar, milli mahkeme kararını ortadan kaldırmaz; sadece bunların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini ihlal ettiğini belirler.

Avrupa Konseyi’ne üye ülkelerin, AİHM tarafından verilen kararları uygulama zorunluluğu bulunuyor. Kararların icrasını Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tâkip ediyor. Üye ülkelerin, AİHM kararlarıyla ilgili yükümlülükleri şöyle:

Tazminata hükmedilmişse, karar tarihinden itibaren 3 ay içerisinde başvurucuya ödenmesi gerekiyor.

Benzer ihlâllerin önlenmesi için iç hukukta yasal ve idari değişikliklik öngörülüyor.

Kararların uygulanmaması halinde uygulanabilecek en uç yaptırım, ilgili devletin Avrupa Konseyi üyeliğinin askıya alınmasına kadar gidebiliyor.