HDP’de erken seçime yönelik olarak Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı çok büyük oranda kesinlik kazanmış gibi. Ancak halen net olarak bir açıklama yok.

Demirtaş, partisinin Sultangazi’deki Gazi Şehir Parkı’nda düzenlediği “Darbeye hayır, demokrasi hemen” buluşmasında

Fakat Edirne Cezaevi’nde bulunan Selahattin Demirtaş’ın da adaylığa olumlu baktığı belirtildi.

Mahmut Lıcalı’nın Cumhuriyet’te yer alan haberine göre Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı çok büyük oranda kesinlik kazandı.

Sponsorlu

Demirtaş’ın adaylığının engellenmesi ihtimali üzerine HDP’nin en büyük bileşeni olan Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) Meclis’te grup kurup ikinci bir aday çıkarma formülü de gündeme geldi.

Fakat hukuki olarak Demirtaş’ın adaylığının engellenemeyeceği yönünde yapılan değerlendirmeler üzerine bu formülden vazgeçildi.

Son kararın bugün yapılacak Parti Meclisi toplantısının ardından netlik kazanması bekleniyor.

Demirtaş’ın durumuyla ilgili yapılan hukuki değerlendirmede Demirtaş’ın adaylığının önünde bir engel olmadığı belirtiliyor.

Edirne Cezaevinde bulunan ve 30 Nisan’da karar duruşmasına çıkacak Demirtaş’ın burada ceza alması durumunda dahi seçimlere katılmasında engel olmadığı aktarılıyor.

Olası bir cezanın kesinlik kazanmasının 24 Haziran sonrasına kalabileceği yorumu da yapılıyor. Bu ortamda risk alınarak Demirtaş’ın aday olması görüşü öne çıkıyor.

HDP MYK’de CHP’nin gündeme getirdiği ve diğer muhalefet partilerinde de tartışılan sıfır baraj ittifakına yönelik değerlendirmeler de yapıldı.

MYK’de üzerinde çalışılan sıfır baraja yönelik bir simülasyona göre, muhalefet partilerinin sıfır baraj ittifakı kapsamında hareket etmeleri durumunda muhalefet, 600 sandalyeden oluşan parlamentoda 320-330 sandalyeyi alarak Meclis’te çoğunluğa sahip oluyor. HDP MYK’de sıfır baraj ittifakına destek verilmesi yönünde karar çıktı.

[Via Cumhuriyet/Mahmut Ilıcalı]