Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a sosyal medya üzerinden hakaret ettiği öne sürülen Dilek Bozkurt Özgenç’e verilen ceza bozuldu. Dava, Antalya 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde tekrar görülecek.

Edinilen bilgilere göre; Antalya’da, Demirtaş hakkında sosyal medyada yaptığı paylaşım nedeniyle 1 yıl 3 ay hapis ve 200 fidan dikip, 6 ay bakımını yapmakla cezalandırılan Özgenç’in cezasının iptaline ve davanın yeniden görülmesine karar verildi.

Özgenç, 17 Eylül 2015 tarihinde sosyal medya hesabından Demirtaş’la ilgili yaptığı paylaşıma “Karadeniz’e girmek zordur. Adama silahla dans ettirirler” yorumunu yazmış; Demirtaş’ın avukatları, Özgenç hakkında ‘halkı kin ve nefrete sürüklemek’ suçlamasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

Sponsorlu

Antalya 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada Özgenç’e, paylaşımı ve yaptığı yorum nedeniyle ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama’ suçundan 1 yıl 6 ay hapis, ‘hakaret’ten de 200 fidan dikip, 6 ay boyunca bakımını yapma cezası kesilmişti.

Mahkeme heyeti, Özgenç’e verdiği 1 yıl 6 ay hapis cezasını iyi hal nedeniyle 1 yıl 3 aya indirip, 5 yıl süreyle suç işlememe koşuluyla hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Davanın ardından Özgenç, avukatı Anıl Yetişgin aracılığıyla verilen cezaya itiraz ederek, kararın iptalini talep etti.

Savcılık mütalaasında Özgenç’in paylaşımının suç unsuru oluşturmadığına dikkat çekti. Avukat Yetişgin’in itirazı da dikkate alınarak kararın iptaline karar verdi. Mahkeme, yeniden görülmesi için dosyayı Antalya 16. Asliye Ceza Mahkemesi’ne yolladı.

Avukat Yetişgin, yeniden yargılamanın yakında yapılacağına dikkati çekerek, “İtirazımız karşılık buldu. Antalya 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nin hukuka ve yasalara aykırı olan kararı ortadan kaldırılmış oldu. Dilek Bozkurt Özgenç’in bu suçtan ceza alamayacağına, suç unsurunun oluşmadığına karar verildi. Dosya geri gönderildi” ifadelerini kullandı.