HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş seçmenine hücreden seslenecek.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), cumhurbaşkanı adayları Doğu Perinçek, Meral Akşener, Muharram İnce, Selahattin Demirtaş, Recep Tayyip Erdoğan ve Temel Karamollaoğlu’na görüntülü propaganda yapma hakkı tanıdığı aktarıldı.

Daha önce FOX TV’ye telefonla katılma talebi reddedilen Selahattin Demirtaş TRT ekranlarında yer bulabilecek.

Amerika’nın Sesi’nden Mahmut Bozarslan’ın haberine göre Demirtaş’ın propagandası, YSK tarafından görevlendirilecek bir kurul üyesi huzurunda ve TRT personeli tarafından kayıt edilecek.

selahattin demirtaş

Haberde, kaydın nasıl yapılacağının tartışma konusuna dönüştüğü zira YSK’nın eğiliminin, TRT ekibinin Edirne Cezaevi’nde çekim yapması yönünde olduğu belirtildi. Fakat HDP buna karşı çıkıyor. HDP YSK temsilcisi Mehmet Tiryaki, TRT stüdyolarında çekim yapılabilmesi için Adalet Bakanlığı’nın kararını beklediklerini ifade etti.

Tiryaki şunları söyledi: “Propaganda çekimi için YSK’nın Edirne Cezaevine bir ekip göndermesini bekliyoruz. Aslında biz tamamen dışarıda olmasını bekliyoruz. Eşit koşullar altında seçim çalışması yapabilmesi için dışarıda olması gerekiyor. Sadece 10 dakika için TRT çekimi için dışarı çıkarılması fırsat eşitliği sağlamaz. Elbette çekimin dışarıda yapılmasını isteriz ama asıl talebimiz serbest bırakılması.”

‘Suç teşkil eden görüntüler olmayacak’

selahattin demirtaş

Cumhuriyet’e konuşan YSK’nın AKP temsilcisi Recep Özel ise iki alternatifin değerlendirildiğini belirtti.

Özel, “Adalet Bakanlığı ile bir görüşme yapılacak. Demirtaş’ı TRT stüdyosuna getirip öyle de çekebilirler. Cezaevinde stüdyo şartları oluşturulursa ikisi de olabilir” dedi.

Bütün adayların birinci turda 10’ar dakikalık iki konuşma hakkı olacak. Seçimler ikinci tura kalırsa aynı hak yine tanınacak. Propaganda konuşmaları, YSK’nın kararında belirlediği takvime göre, 17 ve 23 Haziran tarihleri arasında olacak. Seçimler ikinci tura kalırsa, ikinci tur propaganda konuşmaları ise 4 -7 Temmuz arasında yapılabilecek. Adayların konuşma tarih, saat ve sıraları kura ile belirlenecek.

Radyo ve televizyonlarda propaganda yapmak isteyen cumhurbaşkanı adaylarının en geç 6 Haziran Çarşamba gününe kadar başvuru yapılması gerekiyor. Seçimlerin ikinci tura kalması halinde ikinci konuşmanın son başvuru tarihi ise 1 Temmuz Pazar günü.

YSK’nın kararına göre, propagandalarda suç teşkil eden görüntüler aktarılmayacak.

Suç olabilecek görüntü olursa, YSK görüntülerin yayımlanmasına izin vermeyecek.

Propaganda konuşmalarının alındığı kayıt cihazı YSK tarafından saklanacak. Suç teşkil eden konuşmaları yapanlar hakkında verilecek ceza bir katından iki katına kadar arttırılabilecek.

TRT’den Selahattin Demirtaş’a ‘jest’: 0 dakika 3 saniye!

Öte yandan, muhalefet partilerinin 24 Haziran seçimleri öncesi kamu yayıncısı TRT’ye yönelik eşitsizlik eleştirisi devam ediyor.

Partilerin seçim beyannamelerinde “TRT’yi kapatmak” ve “özelleştirmek” gibi vaatler yer alırken Şeffaflık Derneği, mayıs ayındaki TRT yayınlarını incelemeye aldı.

Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin verilerine göre TRT Ana Haber’de AKP’nin cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’a 105 dakika, CHP’nin adayı Muharrem İnce’ye 37 dakika, İYİ Parti’nin adayı Meral Akşener’e 14 dakika, Saadet Partisi’nin adayı Temel Karamollaoğlu’na 5 dakika, Vatan Partisi’nin adayı Doğu Perinçek’e 2 dakika yer ayrıldı.

HDP’nin cezaevinde tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş ise ekranda en az yer verilen isim oldu.

TRT Ana Haber bültenlerinde Demirtaş yalnızca 3 saniye göründü.

YSK’dan Demirtaş’a FOX TV engeli!

Demirtaş FOX TV

YSK Selahattin Demirtaş’ın Fox TV’ye katılım talebini reddetti, iki üye karşı oy kullandı.

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın Fox TV’de yayınlanacak Liderler Fox’ta programına, haftalık 10 dakika olan telefonla görüşme hakkını kullanarak cezaevindeki ankesörlü telefonla bağlanması talebi Yüksek Seçim Kurulu tarafından reddedildi.

Karar verme yetkisinin Adalet Bakanlığı’nda olduğu belirtilen ret kararına karşı çıkan YSK üyeleri de oldu.

İşte Selahattin Demirtaş’ın TRT’de Daha Önce Yaptığı Konuşma: