HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Demirtaş, “Yurttaşlar provokasyonlara gelmemeli.” cümlesini kurdu.

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Suruç’ta AKPlilerin seçim ziyaretinde dört kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı kavga hakkında Twitter’dan yazılı açıklama yaptı.

“Etkili bir soruşturmayla, gerçekler mutlaka açığa çıkarılmalıdır” diyen Demirtaş, “Yurttaşlarımız provokasyonlara gelmemeli, serinkanlılıklarını korumalıdır” ifadelerini kullandı.

Demirtaş şunları paylaştı:

1- Suruç’ta yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Yaşananlar çok vahimdir. Etkili bir soruşturmayla, gerçekler mutlaka açığa çıkarılmalıdır.

2- Yurttaşlarımız provokasyonlara gelmemeli, serinkanlılıklarını korumalıdır. Seçimlere baskı, şiddet ve kan bulaştırmaya çalışanların heveslerini kursaklarında bırakmalısınız. Hiçbir şey, insan canından daha kıymetli olamaz.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Dün Suruç’ta Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekillerinden İbrahim Halil Yıldız’ın seçim çalışmaları yürüttüğü esnada çıkan sözlü tartışma, kanlı bir olaya dönüşmüş ve Türkiye’yi bambaşka bir atmosfere götürmüştü.

Yaşanan üzücü olayda AKP’li milletvekilinin kardeşi Mehmet Yıldız, DBP’li il yöneticisi olan baba Esvet, oğulları Celal ve Adil Şenyaşar’la birlikte yaşamını yitirmişti.

Olayda Yıldız ailesinden Mustafa, Nihat, Süleyman; Şenyaşar ailesinden ise Ferit, Mehmet, Ahmet Çetin ve Engin Şimşek’in yaralandığı öğrenildi.