HDP’nin 1.5 yıldır Edirne F tipi cezaevinde tutuklu olarak bulunan Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, TRT’de yayınlanan seçim propagandası konuşmasını tamamladı.

Demirtaş, “Seyit Rıza, ‘Ben sizin yalan ve hilelerinizle baş edemedim, bu bana dert oldu. Ama ben de sizin önünüzde diz çökmedim, bu da size dert olsun.’ demişti. Ben sizin hilelerinizle de baş edeceğim” ifadelerini kullandı.

HDP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’ın propaganda konuşması Via Haber Facebook sayfasından da canlı olarak yayınlandı.

Sponsorlu

HDP milletvekilleriyle birlikte tutuklandıklarını belirten Demirtaş, “4 Kasım 2016’da yasalar ayaklar altına alınarak tutuklandık. Tutukladığım dosyadan bile iki kez hakim karşısına çıktım. Suçlamaların tamamı sizlerin de dinlediği konuşmalarımdı. Benim burada olmamamın ek nedeni AKP’nin benden koruyor olmasıdır. En kısa sürede yargı önünde aklanacağım” dedi.

Seçim konuşmalarında kendisine iftira atıldığını ifade eden Demirtaş, “Seyit Rıza, ‘Ben sizin yalan ve hilelerinizle baş edemedim, bu bana dert oldu. Ama ben de sizin önünüzde diz çökmedim, bu da size dert olsun.’ demişti. Ben sizin hilelerinizle de baş edeceğim” şeklinde konuştu.

Seçimle birlikte yeni hükümet sisteminin yürürlüğe gireceğini söyleyen Demirtaş, “Tercihinizi Erdoğan ve AKP’den yana kullanmanız halinde tüm yetkiler tek bir kişide toplanacak. 81 milyonun kaderi tek bir kişiye terk edilmiş olacak. Cumhuriyetin artısıyla eksisiyle tüm kazanımları tek gecede yok olacak” ifadelerini kullandı.

Demirtaş’ın konuşması şöyle:

“Bu seçim kampanyasından Edirne F Tipi’nden sesleniyorum. 20 ayı aşkın süredir hukuksuz şekilde tutuluyorum. Sadece iki defa hakim karşısına çıkarıldım. Hakkımdaki suçlamaların tamamı sizlere yaptığım konuşmalardır. Başka da bir suçlama yoktur. Burada olmamın tek nedeni AKP’nin benden korkuyor olması. Reklam Seyit Rıza’nın dediği gibi ben sizin hilelerinizle, yalanlarınızla baş edemedim, bu bana dert oldu. Ama diz çökmedim, bu da size dert olsun. Bugün yaşadıklarınız, tek adam rejiminin fragmanıdır.

Esas film henüz başlamadı. Derin bir karamsarlık var. Komşu komşudan korkar hale geldi. Tek adam rejiminde uğradığımız haksızlıklar için başvuracağımız bir yer kalmayacak. Boğulur gibi hissedeceksiniz. Bunca zulme rağmen dik duruşunuz yarının teminatıdır. Ülkemizi bu uçurumun kenarından kurtaracağız. Sandığa gidin oyunuzu kullanın ve sandıklarınıza sahip çıkın. Benim buradaki imkanlarım çok kısıtlı. Benim adıma inançla ve coşkuyla inanıyorum ki çalışma yapıyorsunuz.

20 ay değil 20 yıl verseler bile boyun eğmeyeceğim. Bizim farkımız budur işte. Tek adam değil çok insanız. Bizi idamla tehdit edenlere boyun eğmeyeceğiz. Evelallah ben de sizin yalanlarınızla başa çıkacağım. Tercihinizi Erdoğan’dan yana kullanmanız halinde ülkenin kaderi tek kişinin dudakları arasında olacak. Bu kadar çok insan bir tek adamdan korkacak değiliz. Zarfın içine korkuyu değil, geleceğe dair umudunuzu atın. Bir oy HDP ‘ye bir oy Demirtaş’a deyin.”

HDP’li Demirtaş’ın ve Perinçek’in TRT konuşmasını Via Haber Facebook sayfasından canlı yayınla izleyebilirsiniz.