HDP Diyarbakır İl Örgütü, “Durmayalım, faşizmi durduralım” şiarıyla 2’nci kongresini gerçekleştirdi

HDP’nin cezaevinde bulunan Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Diyarbakır il örgütünün kongresine gönderdiği mesajda “Hapiste olmamız ne HDP’yi ne de siz değerli yoldaşlarımı durdurabiliyor. Çünkü biz tek lider partisi değil, gerçek bir halk partisiyiz. Bu gemi limana götürülecek. Çünkü biz bir tek adam hareketi değiliz” cümlelerini kullandı.

Selahattin Demirtaş cezaevinde çekilen fotoğrafı

DBP İl Örgütü Vedat Aydın Konferans Salonu’ndaki kongreye, HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, HDP milletvekilleri, CHP, PSK, Diyarbakır Barosu ile çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Kongreye HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile tutuklu Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’tan da mesaj geldi.

Sponsorlu

Selahattin Demirtaş tarafından yollanan mesajın satır başları:

“Sayın Divan, değerli arkadaşlar! Partimizin yürekli kadınları, gençler! Kongrenizi yürekten selamlıyor, başarılı olmasını diliyorum.

Partimize yönelik kapsamlı bir saldırının sonucu olarak cezaevinde olduğum için bugün aranızda değilim. Ancak kalbim bütün sıcaklığıyla sizlerledir.

Bu gemi limana götürülecek. Çünkü biz bir tek adam hareketi değiliz. Bizde çok şükür ki tek adamlık sistemi yok, olmayacak da. Yüz binlerce erkek, yüz binlerce kadın var. Hangi birimizle uğraşacaklar ki? Tek birimiz kalsa bile, o kişi bu partiyi başarıya götürecek kararlılığa sahiptir.

Fiziken birlikte değilsek de kalben birlikte olduğumuzu biliyor, hissediyorum. Yolumuz zorludur.

HDP ilkeleri çerçevesinde onurlu bir barış, eşitlik ve özgürlük için çalıştığımızı, bu değerler uğruna mücadele ettiğimizi hiç unutmadan, günlük bazı sorunların asıl amacımıza ayak bağı olmasına izin vermeden, kararlılık ve inançla, ele ele vererek çalışmalarımızı sürdürmeliyiz.”

HDP eski Eş Genel Başkanı Yüksekdağ’ın gönderdiği mesaj ise şöyle: 

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ

“Değerli Amed halkı, sevgili partili arkadaşlarım, yoldaşlarım, hepinize merhaba!

Kongrenizi haklı davaya olan inancımla sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.  Biliyoruz ki, sizlerle aramızda duvarlar yok.

Zulmün, yıkımın, sürgünün, ölümün kuşattığı bu topraklarında her türlü zorluğa direnen ve göçe zorlanan Sur halkını selamlıyorum.

Bizler bu koyu karanlığın içinde direnerek kazanacağımızı çok iyi biliyoruz, Dimdik ayaktayız ve ayakta durmaya devam edeceğiz. Bileceğiz ki yarın bizimdir, yarın direnen halklarındır.

Değerli partili arkadaşlarım, sevgili barış anneleri, kadın yoldaşlarım; kongremizin, yeni ve daha güçlü bir başlangıç olacağına yürekten inanıyorum. Değerli eş başkanlarımızı, parti yöneticilerimizi emeklerinden doyalı kutluyorum.”