HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında son dakika haberi

7 Haziran 2015 seçimleri öncesi Sancaktepe’de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” ettiği gerekçesi ile yargılanan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında beraat kararı verildi.

Edinilen bilgilere göre, HDP’li Demirtaş’ın Haziran 2015 tarihinde yaptığı bir konuşmada hakkında açılan davadan beraat ettiği aktarıldı.

Sponsorlu

Selahattin Demirtaş’ın yargılandığı diğer davalar ise devam ediyor.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu? 

Ankara Demirtaş’ı istedi Edirne Valiliği talebi reddetti

Selahattin Demirtaş’ın mahkemede hazır edilmesini talep eden Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi’ne Edirne Valiliği “Güvenlik” gerekçesiyle ret yanıtı vermişti.

Demirtaş’ın avukatı Kenan Maçoğlu, “Edirne Valiliği mahkemenize talimat yazmıştır” cümlesiyle Edirne Valiliği’ne tepki göstermişti.

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutulan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın attığı bir tweet nedeniyle yargılandığı davanın 4’üncü duruşması, Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmüştü.

Mahkeme, Demirtaş kararından geri adım attı

Diyarbakır 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi, Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davanın güvenlik gerekçesiyle başka bir kente nakledilmesini istenmişti.

Demirtaş, SEGBİS ile değil de mahkeme salonunda ifade vermek istemişti. Demirtaş’ın bu talebi kabul edilmişti. Ancak mahkeme HDP’li Demirtaş’ın mahkeme salonuna getirilmesi kararını da geri çekmişti.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla 1 yıldan 4 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın, güvenlik gerekçesiyle başka kente nakledilmesi istenmişti.

Demirtaş Hapishanede 12 Kilo Verdi

Başak Demirtaş ve Selahattin Demirtaş

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, 2016 yılının Kasım ayında tutuklanan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı görmek için her hafta Diyarbakır’dan Edirne’ye giden eşi Başak Demirtaş, “Eşim aylar öncesinden kendileri hakkında tutuklama kararı verildiğini biliyordu. Birçok arkadaşı kendisine yurt dışına gidip orada kalmasını önermesine rağmen kendisi bunu kabul etmedi” dedi.

Başak Demirtaş, HDP Eş Genel Başkanı hakkında en son bilgileri DHA’dan Ferit Aslan’a anlattı.

Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek, propagandasını yapmak, toplantı, gösteri ve yürüyüş kanuna muhalefet, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek suçlarından 43 yıldan 142 yıla kadir hapsi istenen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, aradan geçen 1 yılda yaşadıklarını aktarmıştı.

viahaber.net