HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: “Benim hakkımda fezleke düzenleyen Başsavcı Vekili Abidin Bozkan, FETÖ soruşturması sebebiyle tutuklu bulunuyor!”

Selahattin Demirtaş’ın Adana’da yapmış olduğu bir konuşmasında ‘PKK terör örgütü propagandası yaptığı’ iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması yapıldı.

12 Ocak Güncelleme Kovuşturmanın ertelenmesine karar verildi. Savcının mütalaasının ardından Demirtaş, mütalaaya katılmadığını belirterek beraatini talep etti. Mahkeme, savcının talebini yerinde görüp ayrıntılı gerekçeli kararı daha sonra açıklamak üzere, Demirtaş’a yönelik kovuşturmanın ertelenmesi kararını verdi. Demirtaş hakkında açılan bu dava düşebilir. 3 yıl içerisinde benzer bir dava açılmazsa eğer dava düşebilir.

Duruşmaya SEGBİS sistemiyle katılan Demirtaş, hakkında dava açan savcını FETÖ’den tutuklu olduğunu belirtti.

Selahattin Demirtaş’ın BDP Hakkari Milletvekili olduğu 15 Ekim 2011’de Adana’da düzenlenen BDP il kongresinde yaptığı konuşmada ‘terör örgütü propagandası yaptığı’ gerekçesiyle hakkında 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle Adana 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı ve meclise fezleke gönderilmişti.

Duruşmaya Edirne F Tipi Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) katılan Demirtaş ile birlikte çok sayıda avukatta hazır bulundu.

HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş

Demirtaş mahkeme salonunda şu ifadeleri kullandı:

“Biz bu iki gerekçeden dolayı kendimiz ifade vermeye gitmeyeceğimizi belirttik. Bu yargıya ve devlete kafa tutmak olarak değerlendirilemez. Biz hukuksuzluğa karşı çıktık. Benim hakkımda Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan meclise gönderilen fezlekeyi düzenleyen Başsavcı Vekili Abidin Bozkan, FETÖ soruşturması sebebiyle tutukludur. Fezleke, yaptığım konuşmadan aylar sonra düzenlenmiştir. Fezlekenin düzenlendiği tarihte MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifadeye çağırıldığı gündür. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün beyanından anlaşılacağı üzere Fidan, Gül’ün talimatıyla ifadeye gitmemiştir. Dönemin Başbakanı ve Adalet Bakanının da bu yönde bir talimatı olduğunu beyanlardan anlıyoruz. Bu soruşturmanın siyasi saiklerle yapılmasının söylenmesi üzerine Hakan Fidan, ifadeye gitmemiştir. Şimdi Fidan’ın ifadeye gitmemesi devlete kafa tutmak olmuyor da bizim gitmememiz mi kafa tutmak oluyor. Grubumuz hakkında fezleke düzenlenmiştir. Bunun yüzde 90’ı Fetullahçı yapıya ait savcılar tarafından hazırlanmıştır. Bu tip fezlekeler o dönem devam eden barış sürecine ve Oslo görüşmeleri ile İmralı görüşmelerine darbe vurmak amacıyla yapılmış olan hareketlerdir. O dönemde bu sinsi yapılanma konusunda yaptığımız uyarıları hükümetçe dikkate alınmamış ve devam eden süreç 15 Temmuz darbe girişimine kadar devam etmiştir.”