HDP’nin Cumhurbaşkanı aday Demirtaş, Fox TV’nin sorularını yazılı olarak yanıtladı.

“PKK ile bağınızı kopardınız mı” sorusu üzerine Demirtaş, “PKK ile HDP ya da benim aramızda organik bir ilişki kesinlikle yoktur” yanıtını verdi.

Gazeteci İsmail Küçükkaya, Demirtaş’ın sorular nedeniyle Fatih Portakal’a sitemi olduğunu söyledi.

Küçükkaya, Demirtaş’ın “Siz, hep PKK ve Kürt sorununu sormuşsunuz. Burası hepimizin ortak evi. Keşke diğer soruları da yanıtlayabilseydim” dediğini aktardı.

Canlı yayında soruları yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partilerinin barajı aşamaması durumunda AK Parti’nin çıkaracağı vekil sayısının artacağı açıklamalarını değerlendirdi.

Buldan, “Erdoğan’ın sandığa gömün talimatı var. HDP üzerinde büyük oyunlar oynanacağını düşünüyoruz” dedi.

Sezai Temelli de “Parlamentoya giremezsek yapacağımız eylem planı bellidir” diye konuştu.

Soruları yazılı olarak yanıtlayan HDP’nin Cumhurbaşkanı aday Selahattin Demirtaş, hendek olaylarıyla ilgili soru üzerine, “O dönemde derdimizi iyi anlatamadık. Ayrıca hendeklerin kapatılması girişimlerimizde daha ısrarcı ve cesur olabilmeliydik” dedi.

DEMİRTAŞ: SİLAHA KARŞIYIZ, BU NETTİR

Cezaevinde bulunan HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş da soruları yazılı olarak yanıtladı. Önceki seçimlerdeki “Türkiye partisiyiz” vaadi ve PKK’yi terör örgütü olarak görüp görmediği sorusu üzerine Demirtaş, şu yanıtı verdi:

“Siz şiddetin bir alt türü olan terör şiddetini sorunun kendisi olarak kabul ederseniz bu durumda sorunun ekonomik, sosyal, kültürel, siyasal boyutlarına dair hiçbir çözüm üretemezseniz. Biz demokratik siyasette ısrarcıyız, silaha karşıyız, bu nettir.”

YSK’dan Demirtaş kararı: Yetkili Adalet Bakanlığı
“Abdullah Öcalan’ın Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Erdoğan’ı destekleyin mesajı oldu mu?” sorusunu Pervin Buldan, “Beşir Atalay’ın bize getirdiği mesajı, Oslo sürecinin bir mesajı olarak biliyoruz. Demirtaş, buna ilişkin olarak savunma yaparken vermişti” diyerek cevapladı.

DEMİRTAŞ: ZAMANINDA MÜDAHALELER YAPAMADIK

Hendek olaylarıyla ile ilgili soru üzerine Demirtaş da şu yanıtı gönderdi:

“Ne ben, ne HDP hendekleri, barikatları kazmadık. İlk ortaya çıktığı andan itibaren sürekli diyalog ve ikna yöntemleri kullanarak sonlanması için yoğun çaba sarf ettik. Hakkari merkez ve Silvan ilçelerinde de, ilk hendekler açıldığında Lice ve Cizre ilçelerinde de bu yöntemle başarılı olduk ve hendekler kapatıldı. Benim hendekleri destekleyen tek bir açıklamam yoktur. 15 Temmuz’da bir de baktık ki, meğerse bu evleri, insanları yakıp yıkanların tamamı darbeciymiş. Şu anda tamamı darbecilikten içeride!

Maalesef ki biz de, o dönemde derdimizi iyi anlatamadık. Ayrıca hendeklerin kapatılması girişimlerimizde daha ısrarcı ve cesur olabilmeliydik. Bu noktada kamuoyu desteğini oluşturmada biraz da eksik kaldık galiba, buna güç getiremedik. Zamanında ve doğru siyasi müdahaleler yapamadık. AKP’nin hendekleri bahane ederek 1 Kasım seçimlerinde ağır bir savaş ve korku ortamına Türkiye’yi sürüklemesini önleyemedik. Bunlar bizim eksiklerimiz oldu.”

‘PKK SİLAH BIRAKMALI’

“PKK ile bağınızı kopardınız mı” sorusu üzerine Demirtaş, PKK ile aralarında herhangi bir bağ olmadığını belirtti. PKK’nin silah bırakması gerektiğini ifade eden Demirtaş, şöyle devam etti:

“Size şunu bütün samimiyetimle ifade edeyim: Bizim PKK ile organik, örgütsel bir ilişkimiz olsaydı, bunu korkmadan saklamadan söyleyecek kadar cesur ve dürüstüm. PKK ile HDP ya da benim aramızda ne bir örgütsel ve talimat ne de organik bir ilişki kesinlikle yoktur. Biz Türkiye’ye demokrasi, Kürt sorununa barışçıl çözüm perspektifi ile PKK’nin kesin olarak Türkiye’ye karşı silah bırakması gerektiğine inanıyor ve savunuyoruz. Bunun da terörle mücadele konsepti ile değil TBMM inisiyatifinde şeffaf, dürüst bir müzakere ile yapılacağına inanıyoruz.”

DEMİRTAŞ’TAN FATİH PORTAKAL’A SİTEM

İsmail Küçükkaya, Demirtaş’ın verdiği yanıtlar arasında Fatih Portakal’a “sitem” olduğunu aktardı. Küçükkaya, “Demirtaş’ın, Fatih kardeşime de bir sitemi var: ‘Siz, hep PKK ve Kürt sorununu sormuşsunuz. Burası hepimizin ortak evi. Keşke diğer soruları da yanıtlayabilseydim’ demiş” ifadelerini kullandı.