Sedat Peker, ‘Oluk, oluk kan akıtacağız’ tehdidinin ifade özgürlüğü olduğunu söyledi.

Kişisel web sitesinde paylaştığı yazıda, “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzalayan akademisyenleri tehdit ettiği gerekçesiyle yargılanan ve hakkında, “Tehdit” ve “Suç işlemeye tahrik” suçlarından 11 yıla kadar hapsi istenen organize suç örgütü lideri Sedat Peker ifade verdi.

Geçtiğimiz aylarda görülen davanın ilk duruşmasına katılmayan Sedat Peker, ikinci duruşmaya avukatlarıyla birlikte Anadolu Adliyesi’ne giderek davanın görüldüğü mahkemede suçlamalara karşı savunma yaptı.

Peker’in ifadesinde, “Yazı benim iradem çerçevesinde internette kendi sayfamda yayınlanmıştır. Benim bu sözleri yayınlamamda herhangi bir şekilde suç işlemeye tahrik kastım yoktur. Tamamen eleştiri anlamında yazılmış sözlerdir” dediği aktarıldı.

Sponsorlu

Mahkemeden beraat kararı isteyen Sedat Peker’in, “Benim eylemim düşünce özgürlüğü çerçevesinde değerlendirmelidir. Atılı suçlamaların hiçbirini kabul etmiyorum” cümlelerini kullandığı belirtildi.

Bir önceki duruşmada Sedat Peker’in ara celseye gelip mahkemeye ifade vermesinden endişelendiklerini belirten akademisyenlerin avukatı Meriçoğlu, mahkemeden bu tarihin kendilerine bildirilmesini talep etmişti.

Avukat Meriçoğlu, “Mahkemeniz celse arası karar verirse mutlaka duruşmadan haberdar olmak istiyoruz. Endişemiz celse arası gelip ifade vermesi, gelmemesini buna yoruyoruz. Sanık hakkında yakalama kararı çıkarılırsa veya başka bir sebepten ötürü beyanları celse arası tespit edilecek olur ise, biz de duruşmaya katılmak istiyoruz” şeklinde konuşmuştu.