Almanya’da 24 Eylül’de yapılan genel seçimlerden sonra oluşan Federal Mecliste, liberal eğilimli Hür Demokrat Parti milletvekillerinin, aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi milletvekilleriyle yan yana oturmak istemediği aktarıldı.

Almanya’da 24 Eylül’de yapılan genel seçimlerden sonra oluşan Mecliste (Bundestag) grubu bulunan partilerin temsilcilerinin yaptığı toplantıda, ilk oturumun 24 Ekim’de toplanacağı konusunda anlaştıkları ancak partilerin oturma düzeni konusunda uzlaşma sağlanamadığı ifade edildi.

Almanya parlementosunda yapılan bir oylama

AA’da yer alan haber göre; Sol Parti temsilcisi Petra Sitte, ilk oturum için geçici oturma düzeninde Almanya için Alternatif (AfD) partisi milletvekillerinin mecliste en sağda oturacağını belirterek, AFD’nin yanında sırasıyla Hür Demokrat Parti (FDP), Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri, Yeşiller ve Sol Parti milletvekillerinin oturacağını söyledi.

FDP temsilcisi Marco Buschmann ise, bu oturma düzenine itiraz edeceklerini ve 13 Ekim’de yapılacak toplantıda bunu gündeme alacaklarını belirtti.

Sponsorlu

AFD temsilcisine göre ise, partisinin oturacağı yeri beğenerek, kendilerinin hemen hükümet sıralarının önünde oturacaklarından dolayı yapıcı muhalefet yapacaklarına seviniyorlar.

Toplantıda meclis başkan yardımcısı sayısı konusunda da anlaşma sağlanamadığı da aktarıldı.