AGİT gözlemcileri listesinde bulunan Andrej Hunko, Ankara’dan veto yediğini, Türkiye’ye girişinin yasaklandığını açıkladı.

Türkiye’de 24 Haziran günü seçimleri izleyecek olan AGİT gözlemcileri listesinde bulunan Alman milletvekili Andrej Hunko, Ankara’dan veto yediğini, Türkiye’ye girişinin yasaklandığını duyurdu.

Türkiye’de 24 Haziran’da gerçekleştirilmesi beklenen seçimlere 370’i aşkın gözlemci göndereceğini açıklayan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) listesindeki isimlerden biri olan Andrej Hunko, Türkiye’ye girişine izin verilmediği öğrenildi.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a eleştirel tavrıyla tanınan Andrej Hunko, uzun zamandır Ankara’nın tepkilerinin odağında yer alıyordu.

Sputnik’in aktardığına göre, Almanya’da Sol Parti milletvekili olan Hunko, tam Ankara’ya gitmek için uçağa binecekken giriş yasağına dair Türkiye’nin AGİT Temsilcisi’nin Viyana’daki merkezi bilgilendirdiğini belirtti.

Hunko, Türkiye’de 16 Nisan anayasa referandumu dahil önceki seçimlerde gözlemcilik yapmış, OHAL altında düzenlenen seçimlerin koşullarını eleştirmişti.

Andrej Hunko

Gerekçe olarak ‘terör destekçiliği suçlamasının’ sunulduğunu aktaran Hunko, Türkiye’nin attığı bu adımın hukuka aykırı olduğunu söyledi:

“Seçim gözlemlerinin temel prensiplerinden biri şudur: Heyeti davet eden ülke delegasyonları belirleyemez. AGİT bunu kabul edemez. Bu çok eleştirel, bunu istemiyoruz denemez. Bu hukuki değil. Tabii AGİT’in de bu konuda icrai araçları yok. Bu da her zaman bir sorun.”