Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) siyasi kanadı Demokratik Suriye Meclisi (DSM), Esad yönetimiyle müzakerelerin ilerletilmesi ve şiddetin sona ermesi konularında anlaştıklarını duyurdu.

Cuma günü Şam’a giderek Suriye yönetimiyle görüşmelere başladıklarını açıklayan DSM yetkilileri, gerçekleştirilen toplantıda müzakerelerin geliştirilmesi ve Suriye’de savaşın sona ermesi için komiteler kurulması kararı alındığını aktardı.

DSM’den yapılan açıklamada bu komitelerin tüm alanlarda oluşturulacağı duyuruldu:

“Toplantı sonucunda diyalog ve müzakerelerin geliştirilmesi, Suriye halkı ve toplumunu tehlikeye atan şiddet ve savaşın sona ermesinin sağlanması, merkezi olmayan ve demokratik bir Suriye için yol haritasının oluşturulması amacıyla tüm alanlarda komiteler oluşturulması kararlaştırılmıştır.”

Konuyla ilgili Suriye rejiminden henüz bir resmi açıklama gelmedi.

Suriye rejimi başkanı Beşar Esad, 31 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, ülkenin kuzeyini kontrol eden Kürt güçlere diyalog çağrısında bulunmuştu.

DSM Eş Başkanı Riad Dara, Şam’daki görüşmeler öncesi yaptığı açıklamada, görüşmelerin hiçbir bir ön koşul olmadan gerçekleştiğini söylemişti.

Suriye’nin dörtte biri SDG’nin kontrolünde

Suriye’nin kuzey ve kuzeydoğunda fiili olarak yönetimi devam ettiren SDG, ülkenin yaklaşık dörtte birini kontrol ediyor.

Şam ve ana gövdesini YPG’nin oluşturduğu SDG arasındaki herhangi bir görüşmenin, ABD’nin Suriye’deki varlığına ilişkin tartışmaları da beraberinde getireceği düşünülüyor.

ABD ordusu, IŞİD’e (Irak Şam islam Devleti) karşı yürütülen operasyon sırasında SDG’nin elinde olan bölgelere konuşlanmıştı.

Suriye rejimi başkanı Esad, “Eğer müzakereler sonuç vermezse bu bölgeleri güç kullanarak özgürleştireceğiz” cümlesini kurmuştu.

[Via BBC News Türkçe]