SDG bir kaç gün önce ÖSO’ya teslim olup Türkiye’ye geçen eski sözcü hakkında açıklama yaptı.

ABD’nin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri (SDG), sözcülerinden Talal Silo’nun saf değiştirerek Özgür Suriye Ordusu’na katılmasının ve Türkiye’ye gitmesinin temel sebebinin ailesinin Türkiye tarafından tehdit edilmesi olduğunu öne sürdü.

Çoğunluğunu Türkiye tarafından ‘terör örgütü’ olarak nitelendirilen Suriye’deki Kürt silahlı gücü YPG’nin oluşturduğu SDG’den yapılan açıklamada “General Talal Silo saygı duyulan bir komutandı” ifadesi yer aldı.

Açıklamada, Silo ile irtibatın koptuğu belirtilirken, “Talal Silo’nun kaybolmasının, Türk istihbaratı (MİT) tarafından yürütülen ve Silo’nun ailesini de kapsayan özel bir operasyon sonucu olduğuna inanıyoruz” denildi.

BBC’nin aktardığına göre, SDG açıklamasında “Silo Türkiye devleti tarafından yoğun baskı ve tehditlerle karşı karşıyaydı. Tehditler Türkiye’de yaşayan oğullarına kadar uzanıyordu” cümlelerini kullandı.

Ne Olmuştu?

Geçtiğimiz Çarşamba günü Talal Silo’nun SDG’den ayrıldığı ve saf değiştirip Özgür Suriye Ordusu’na teslim olduğu aktarılmıştı.

Reuters’a konuşan ÖSO sözcüsü İbrahim el İdlibi ise “Silo, ÖSO’dan bazı komutanlarla gizli işbirliğindeydi. ÖSO kontrolündeki bölgelere girdikten sonra Türkiye topraklarına geçti” demişti.

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon ise “Talal Silo’nun SDG’den ayrıldığı iddialarından haberdarız, ancak şu aşamada elimizde daha fazla ayrıntı yok” cümlesini kurmuştu.

Via BBC