YPG’nin çoğunluğunu oluşturduğu, ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri (SDG), IŞİD’i Suriye’nin kuzeydoğusundan çıkarmak için başlatılan operasyonun devam ettiğini açıkladı. SDG, operasyonda son aşamaya geçtiklerini açıkladı.

IŞİD mensupları
IŞİD via AP/The Atlantic

SDG’liler, Orta Fırat Vadisi’ndeki Hajin kasabası civarındaki IŞİD militanlarına karşı Pazartesi günü bir kara saldırısı başlatmıştı.

Kürt ve Arap milislerden oluşan SDG’yi destekleyen uluslararası koalisyon, “zorlu bir çatışma” beklediklerini ifade etti.

ABD, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada IŞİD’in Suriye’de hâlâ 14 bin civarında militanının bulunduğunu tahmin ettiklerini açıklamıştı.

Bu militanların çoğunun doğuda Fırat Nehri’nden batıda Irak sınırına 25 kilometre uzaklıktaki Hajin’e uzanan bir alanda, ayrıca Suriye hükümeti güçleriyle çarpıştıkları ülkenin orta ve güney kesimlerindeki çölde bulundukları düşünülüyor.

Örgütün herhangi bir yeri kontrol etmediği Irak’ta ise 15 bin 500 ila 17 bin 100 militanı olduğu söyleniyor. Irak’taki militanların çoğu ülkenin batısındaki çölde saklanıyor.

IŞİD gücünün zirvesine ulaştığı 2014’te Suriye ve Irak’ta geniş bölgeler ele geçirip “halifelik” ilan etmiş ve 7,7 milyon kişiyi yönetmişti.

SDG’liler, operasyonun IŞİD “kalıntılarını” Hajin ve Deyr ez Zor kırsalından temizlemek için başlatıldığını açıkladı. SDG son dört ayda Baghuz ve Daşişa bölgelerindeki IŞİD güçlerini çıkarmıştı.

Adını söylemek istemeyen bir SDG’li AFP’ye yaptığı açıklamada, Hajin saldırılarının ilk gününde en az 15 IŞİD militanını öldürdüklerini açıkladı.

SDG’li, “Hajin’deki çatışmalar zorlu olacak çünkü Daeş (IŞİD) mevzilerini güçlendirdi. Ama bölgeyi ele geçireceğiz” dedi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, “IŞİD mevzilerine yönelik hava, top ve kara saldırılarının son ayların en şiddetlisi olduğunu ve SDG’nin Hajin’deki sivillerin kaçabilmesi için bir insani koridor oluşturduğunu” aktardı.

Bağdadi’nin ses kaydı

Ebubekir el Bağdadi (via AP Photo/Militant video)

Geçen ay IŞİD, örgütün lideri Ebubekir El Bağdadi’ye ait olduğunu öne sürdüğü bir ses kaydı yayınlamış, Bağdadi mesajında halifeliğin “yaşayacağını ve IŞİD’in Hajin’le sınırlı olmadığını” belirtmişti.

Bağdadi’nin nerede olduğu bilinmiyor fakat bir koalisyon sözcüsü AFP’ye, Hajin’de hâlâ üst düzey IŞİD hedefleri bulunduğuna inandıklarını belirtti.

Bu arada Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, IŞİD militanlarının ülkenin güneybatısındaki Suveyda’da bulunan Tulul el Safa bölgesinde hükümet güçlerine yaptıkları baskında 21 askeri öldürdüklerini açıkladı.

Suriye resmi medyası ise bölgede yoğun çatışmaların yaşandığını belirtirken, savaş uçaklarının ve topçu birliklerinin IŞİD’ın sığınaklarını bombaladığını ve çok sayıda militanı öldürdüğünü belirtti.

[Via BBC News Türkçe]