Suriye rejimi lideri Beşar Esad’ın ‘Ya müzakere ya savaş’ resti çektiği ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) cevap geldi.

SDG sözcüsü Kino Gabriel de müzakereye kapı aralayarak, askeri çözüme karşı olduklarını, Suriye yönetimi ile savaşı çözüm olarak görmediklerini belirtti.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), ülkenin kuzeyinde kontrol ettikleri topraklar konusunda bugün Beşar Esad’dan gelen açıklamalara karşılık verdi.

SDG sözcülerinden Kino Gabriel, ‘askeri bir çözümün herhangi bir sonuç verecek bir çözüm olmayacağı’ vurgusu yaptı; ‘Suriye’deki ihtilafa son vermek için müzakereleri desteklediklerini’ ifade etti.

Reuters’a konuşan Gabriel, “SDG’nin bakış açısına göre, askeri bir çözüm daha fazla kayıp verilmesine, yıkıma ve Suriye halkı için daha fazla zorluğa yol açacaktır” cümlesini kurdu.

Sözcü, etnik ve dini hakları koruyan demokratik bir sistem istediklerini söyledi.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Esad, Russia Today ile söyleşisinde, ABD destekli SDG’nin elindeki bölgeleri alacaklarını belirtmiş, hükümetin ‘SDG ile müzakere kapıları açtığını’ söyleyerek, “Bu ilk seçenek. Eğer olmazsa, o bölgeleri güç yoluyla özgürleştirme yoluna gideceğiz” demişti.

[Via Gazeteduvar, Reuters]