YPG’nin çoğunluğunu oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), ABD’nin Suriye’de askerlerini çekme kararı almasının ardından Rusya ve Suriye ile görüşmeler yürütüyor.

ABD’nin askerlerini Suriye’den çekme kararını vermesinin ardından gözler ilk olarak Türkiye ile ABD arasındaki sorunlu bölgelerin başında gelen Menbiç’e çevrilmişti. Türkiye, ABD’nin kararı sonrası, YPG’ye yönelik operasyonu askıya alsa da TSK kontrolündeki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Menbiç’e yöneldi.

Sputnik’ten Hikmet Durgun’un haberine göre SDG’nin siyasi kolu Demokratik Suriye Meclisi’nin (DSM) sözcüsü Emced Osman, Türkiye’nin kendinlerine karşı düzenleyeceği olası bir operasyon için bir heyetin Moskova’ya giderek Rusya yetkilileriyle görüştüğünü açıkladı.

DSM ve SDG destek arayışında

Geçen hafta Fransa ile görüşen DSM yetkililerinin, Suriye devletiyle de temasta olduğu söyleniyor.

YPG’nin siyasi kanadı PYD’nin yöneticisi Fethi Mıhemed, örgütün 100 bin üyesi olduğunu ve ‘bu gücün değerlendirilmesi gerektiğini‘ belirtti.

ABD’nin Suriye’den çekilme kararının Türkiye ile bir ilgisi olmadığını savunan Mıhemed, ABD’nin bu kararı Rusya’yla anlaşarak aldığını ileri sürdü.

Osman ise Türkiye’nin olası operasyonu nedeniyle ‘çok ciddi kaygılandıklarını‘ ifade etti.

Osman, IŞİD’e karşı etkin mücadele ve Türkiye’nin ‘tehditlerinin boşa çıkarılması için‘ birçok devletle görüştüklerini belirterek Fransa’dan destek istediklerini ancak Fransa’nın ek asker gönderip göndermeyeceğinin henüz net olmadığını söyledi.