Suriye Demokratik Güçleri çok önemli bir petrol sahasını ele geçirdi.

ABD’nin desteğiyle Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı savaşan Suriye Demokratik Güçleri’nin Suriye’nin en büyük petrol sahalarından birini ele geçirdiği aktarıldı.

[Via BBC Türkçe]
BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Syrian Democratic Forces’ın (SDF) Deyz ez Zor sözcüsü Lilwa el Abdullah, “Fırat nehrinin doğusundaki el Ömer petrol sahasını, bölgeye büyük bir zarar vermeden özgürleştirdik” dedi.

Abdullah, bölgedeki cihatçı grupların yakınlardaki binalara gizlendiklerini, militanları yakalamak için operasyonların devam ettiğini de açıkladı.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından ele geçirilen El Ömer petrol sahası 2014’ten bu yana IŞİD’in elindeydi. Petrol sahasında 2011’de başlayan savaş öncesinde günlük yaklaşık 30 bin varil petrol üretiliyordu.

PYD’nin silahlı kolu olan YPG öncülüğünde hareket eden SDF’nin Suriye’nin Irak sınırına yakın Deyr ez Zor bölgesindeki taarruzuna ABD uçakları da havadan destek verdi.

Suriye rejimine bağlı askeri birlikler de, İran’ın desteklediği güçler ile bölgede IŞİD’e karşı mücadele veriyor.

Öte yandan El Ömer petrol sahasının yaklaşık 10 km güneyinde bulunan Mayadin kenti, ay başında Suriye rejiminin denetimi altına geçmişti.

SDG’nin üst düzey komutanlarından Feras Killani, hafta başı yaptığı açıklamada IŞİD’in bir zamanlar başkenti olarak anılan Rakka’da da tamamen yenilgiye uğratıldığını açıklamıştı.

Muhaliflerin meydana getirdiği Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, petrol sahasını terk eden IŞİD militanlarının gece saatlerinde Suriye ordusuna yönelik saldırı düzenlediğini ve Mayadin çevresinde bazı bölgelerde ilerlediğini açıklamıştı.

Öte yandan Suriye rejimine bağlı askeri yetkililer ise bunu yalanlayarak ciddi bir saldırı ile karşılaşmadıklarını açıklamıştı.