Suriye’nin Deyr ez Zor kırsalında Suriye Demokratik Güçleri (SDG) kontrolündeki bölgeye topçu bataryaları kuran Fransız özel kuvvetleri, SDG’ye yardım amaçlı olarak DAEŞ mevzilerini top atışlarıyla hedef alıyor.

Sputnik’in SDG kaynaklarından aktardığı bilgilere göre Suriye’nin kuzeyinde SDG’nin elindeki bölgelerde Fransa’nın askeri varlığını artırdığı ve bölgede SDG’ye destekte bulunduğu ifade ediliyor.

Fransız askerleri, Deyr ez Zor ilinin Irak sınırındaki Baguz köyünün kuzeyine altı topçu bataryası kurarak DAEŞ’e yönelik atışlar yapıyor.

‘FRANSIZ ASKERLERİ DEYR EZ ZOR’DA’

Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan SDG’ye bağlı Deyr ez Zor Askeri Meclisi Genel Komutanı Ahmed Ebu Hewla, Fransız askerlerinin Deyr ez Zor’da bulunduğunu doğrulayarak, askerlerin IŞİD ile mücadele kapsamında kendilerine topçu desteğinde bulunduğunu belirtti.

Deyr ez Zor doğusunda Suriye-Irak sınırında DAEŞ’E karşı operasyon yaptıklarını belirten Hewla, bölgede ilerleme kaydettiklerini aktardı.

Operasyon kapsamında ABD ve Fransa askeri güçlerinin kendilerine topçu desteğinde bulunduğunu kaydeden Hewla, bölgedeki DAEŞ mevzilerinin top atışlarıyla vurulduğunu ifade etti.

Bölgede ne kadar Fransa askerinin bulunması konusunda ise detay vermeyen Hewla, Fransız askerlerinin bölgede ABD askeri güçleriyle birlikte hareket ettiğini aktardı.

Suriye’nin kuzeyinde, SDG’nin elindeki bölgelerde toplam 250 Fransız askeri bulunuyor. Kobani’de Fransa askerlerine ait bir merkez de bulunuyor.

Fransa askerleri Kobani, Menbiç, Tabka, Rakka ve Deyr ez Zor’da bulunuyor.