YPG’nin çoğunluğunu oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Afrin operasyonu nedeniyle Deyr ez Zor kenti doğusunda IŞİD’e karşı yürüttüğü operasyonu durdurdu.

Sputnik’ten Hikmet Durgun’un aktardığına göre, SDG Deyr ez Zor Komutanı Mehdi Kobani, Deyr Ez Zor bölgesindeki savaşçıların Afrin’e gittiğini aktardı.

SDG Deyr ez Zor Komutanı Mehdi Kobani, Afrin’i savunmak için Deyr ez Zor operasyonunu durdurduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

“Afrin’e yapılan saldırılar nedeniyle Deyr ez Zor bölgesinde IŞİD’e karşı yürütülen operasyonu durdurduk. Biz kendimizi ABD’ye göre konumlandıramayız. ABD’nin istediği gibi hareket edemeyiz.

Afrin’e yönelik saldırılar sürerken sessiz kalamayız. Deyr ez Zor bölgesindeki savaşçılar Afrin’e yönelik saldırılar sürerken sessiz kalamayacaklarını dile getirdiler. Savaşçılar Afrin üzerindeki tehlike bitmeden sessiz kalmayacaklarını dile getirerek Afrin bölgesine gittiler.

Şimdi Afrin’de TSK ve ÖSO’ya karşı savaşıyorlar. Çok sayıda savaşçı Afrin’e gitti. Gidenler arasında Afrinli savaşçılar da vardı. Güvenlik gerekçesiyle Afrin’e gidenlerin sayısını veremeyiz.”

‘ABD ENDİŞE DUYUYOR’

Deyr ez Zor operasyonunu durdurdukları için ABD’nin endişe duyduğuna vurgu yapan Kobani, sözlerine şunları da ekledi:

“ABD bizim IŞİD ile mücadelede ne kadar etkin olduğumuzu iyi biliyor. Bizim operasyonu durdurmamızla IŞİD’in yeniden güçleneceği yönünde kaygılar duyuyor. ”

Deyr ez Zor bölgesi 2014 yılından itibaren IŞİD’in eline geçmişti.

Kent, geçtiğimiz yıl Suriye ordusu tarafından IŞİD’den temizlenmişti. SDG güçleri ise kentin doğu kırsalında IŞİD’e karşı mücadele yürütüyordu.