15 Temmuz gecesi gerçekleştirilmek istenen darbenin üzerinden tam bir ay geçti. Darbe girişiminin 1 aylık bilançosu ise olağanüstü.

Türkiye tarihinde benzeri görülmemiş olayların yaşandığı bir ay geçirdik. Yüzlerce sivil vatandaşın hayatını kaybetmesine, binlerce kişinin de yaralanmasına sebep olan olaylar silsilesi sonrasında oluşan istatistiksel bilgiler durumun vahametini açıkça ortaya koymaya yeter.

Darbe gecesinden sabaha kadar gerçekleşen olaylar ülkemiz tarihi açısından ilklere neden oldu. Ancak başarısız olan darbe girişimin yankıları uzun süre devam edecek gibi…

Sponsorlu

Aylarca hatta belki yıllarca sürecek olan devletin iç organlarına yerleşen kliklerin temizlenmesi sürecinde hükümet kararlı gözüküyor.

Başbakan Binali Yıldırım sert konuşurken
Başbakan Binali Yıldırım sert konuşurken

Yıllarca devletin önemli makamlarına yerleştikleri ‘söylenen’ cemaatin tasfiye edilme sürecinde; binlerce kurum kapatıldı, on binlerce kişi görevinden uzaklaştırılarak gözaltına alındı. Bunların bir çoğu tutuklandı. Tutuklanan kişiler üzerinden yargı süreci devam ederken kapatılan kurumlarda bulunan kişiler -ki bunların çoğu öğrenci ciddi zorluklar ile karşılaştı. Üniversiteleri kapatılan öğrenciler başka bölümlere ve okullara yerleştirildi.

Darbe girişimi sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) önemli değişiklikler yapıldı.

Sistemsel değişikliklerin yapıldığı TSK yeniden yapılandırılarak Savunma Bakanlığına bağlandı.

TSK askerleri
TSK askerleri

DARBE GİRİŞİMİNDEN SONRA AL JAZEERA’NİN PAYLAŞTIĞI İNOGRAFİKTE SAYILARLA BİLANÇO ORTAYA ÇIKARILDI

Sayılarla Darbe’nin 1 Aylık Bilançosu: 85 bin Kamu Görevlisi Görevden Uzaklaştırıldı
Sayılarla Darbe’nin 1 Aylık Bilançosu: 85 bin Kamu Görevlisi Görevden Uzaklaştırıldı