HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu dosyadan 460 gün sonra çıktığı hâkim karşısında yaptığı üç günlük savunma kitap haline getirilecek.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Demirtaş’ın geçen hafta Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yaptığı savunmanın kitabının yurttaşlara dağıtılacağını aktardı.

Buldan, “Demirtaş, üç gün boyunca demokrasinin, özgürlüklerin, hak arama mücadelesinin ne anlama geldiğini gösterdi. Herkesin okuması lazım” cümlesini kurdu.

Sponsorlu

Buldan, “Sayın Demirtaş, uzun sürenin ardından yargılanmaya başlandı. Kendisi Türkiye siyasetinde önemli bir aktördür. Savunmasının Türkiye tarihine geçecek bir savunma olduğunu belirtmek isterim. Hukuki ve ahlaki anlamda AKP’yi yargılamıştır aslında. Sayın Demirtaş’ın kendisi de bir hukukçu. Hukukun nasıl ayaklar altına alındığını gösterdi ve Türkiye siyasetinin çürümüşlüğünü gözler önüne serdi” şeklinde konuştu.

Selahattin Demirtaş’ın Seher adlı kitabı

‘SAVUNMA HERKESE ULAŞMALI’

Demirtaş’ın savunmasının medyada yeterince yer bulmadığını belirten Buldan, şunları ifade etti:

“Sayın Demirtaş’ın savunmasının her kesime ulaşması gerekiyor. Böyle bir savunmanın herkes tarafından anlaşılması gerekiyor. Keşke üç günlük savunma sürecini Sayın Demirtaş ile ilgili o dosyaları hazırlayanlar ve operasyonu düzenleyenler de dinleyebilselerdi. Belki vicdanen yaptıkları yanlışların farkına varabilirlerdi. Ancak bu gerçekleşmediği için biz savunmaları insanlara ulaştıracağız. Bir milletvekili üç gün boyunca demokrasinin, özgürlüklerin, hak arama mücadelesinin ne anlama geldiğini gösterdi.”

[Via Birgün]